6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie ma już 95 lat

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie ma już 95 lat. Został odsłonięty 2 listopada 1925 roku w arkadach Pałacu Saskiego i przez cały czas jest niezwykłym symbolem poświęcenia polskiego żołnierza dla Ojczyzny.

Z okazji 95. rocznicy ustanowienia w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w południe odbędzie się uroczystość złożenia wieńca z udziałem szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jana Józefa Kasprzyka. Podkreśla on, że Grób Nieznanego Żołnierza to jedno z najważniejszych miejsc dla Polaków. „Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce gdzie oddajemy hołd i cześć tym wszystkim, którzy w tysiącletnim trwaniu narodu i państwa polskiego walczyli o niepodległość, wolność, suwerenność Rzeczypospolitej”. Jan Józef Kasprzyk przypomina, że Grób Nieznanego Żołnierza powstał, by uhonorować walczących o odzyskanie i utrzymanie niepodległości II Rzeczypospolitej. „Po zakończeniu zarówno I wojny światowej, jak i wojny polsko-bolszewickiej zrodziła się idea upamiętnienia tych wszystkich, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości i o jej obronę w roku 1920. Narodziła się idea stworzenia grobu, który miałby wymiar nie tylko symboliczny, ale byłby prawdziwą mogiłą żołnierza, którego imienia i nazwiska nie znano” – przypomniał Jan Józef Kasprzyk.

Wyboru żołnierza, którego szczątki spoczęły w Warszawie, dokonała Jadwiga Zarugiewiczowa, której syn Konstanty poległ w 1920 rokuw bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem koło Lwowa. Nieznanym żołnierzem był 14-letni obrońca Lwowa, którego trumnę przeniesiono z Cmentarza Orląt.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomina, że po I wojnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza umieszczono tablice upamiętniające wyjątkowo ważne bitwy dla odzyskania i utrzymania niepodległości Polski, po 1989 roku dodano jeszcze kilka nowych. Obecnie Grób Nieznanego Żołnierza otaczają 22 tablice, na których wypisane są miejsca najważniejszych bitew w polskiej historii, począwszy od Cedynii z 972 roku, aż po walki podziemia antykomunistycznego w latach 1945-1963. Całodobową wartę honorową przy Grobie pełnią żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

W czasie II wojny światowej, w grudniu 1944 roku, Niemcy wysadzili Pałac Saski, jednak arkady z Grobem Nieznanego Żołnierza nie uległy zniszczeniu. Po wojnie komuniści zdemontowali tablice upamiętniające chwałę oręża Polskiego z czasu wojny polsko-bolszewickiej z lat 1918 -20 i zamontowali tablice upamiętniające walki żołnierzy 1. i 2. Armii Wojska Polskiego.
Po uroczystości z okazji 95 rocznicy odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza odbędzie się prezentacja strategicznej gry planszowej „Zadwórze 1920”, wydanej dzięki współpracy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Armenian Foundation z okazji 100. rocznicy boju pod Zadwórzem. W walce z bolszewikami zginął w nim bohatersko najstarszy syn Jadwigi Zarugiewiczowej, Konstanty.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/w Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520