18 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Gratulacje i życzenia z całego świata z okazji 229. rocznicy uchwalenia polskiej Konstytucji 3 maja

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przywódcy z całego świata przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy gratulacje i życzenia z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej. W tym gronie znaleźli się między innymi prezydenci: Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier, Włoch – Sergio Mattarella, Rosji – Władimir Putin, Korei Południowej – Mun Dze In czy Węgier – János Áder.

Bezpośrednio, w trakcie ubiegłotygodniowych rozmów telefonicznych, uczynili to także papież Franciszek oraz prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski.

Jak poinformował Polskie Radio szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, obok gratulacji, w swojej depeszy prezydent Donald Trump podkreślił, że uchwalona ponad 200 lat temu Konstytucja 3 maja jest przykładem wspólnie wyznawanych demokratycznych wartości. Amerykański przywódca dodał, że także i dziś leżą one u podstaw bliskich polsko-amerykańskich relacji dwustronnych.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wyraził wdzięczność za swoje dwie ostatnie wizyty w Polsce, 1 września ubiegło roku w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jak zaznaczył, wówczas mógł osobiście złożyć hołd wszystkim ofiarom tego najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości. Niemiecki przywódca wyraził także nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom ludzkości uda się sprostać bezprecedensowym wyzwaniom jakie stawia pandemia koronawirusa.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w swoim liście przypomniał, że Konstytucja 3 Maja ustanowiła trwałe historyczne więzy narodów Polski i Litwy, a zainspirowane nią hasło „za waszą i naszą wolność“ inspirowało całe pokolenia do walki o wolność i niepodległość.

Prezydent Rosji Władimir Putin obok osobistych życzeń zdrowia i sukcesów dla prezydenta Dudy, przekazał wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej życzenia dobrobytu i rozkwitu.

W okolicznościowej depeszy prezydent Sergio Mattarella zwrócił uwagę na szczególnie przyjazne więzi pomiędzy Włochami a Polską oraz łączącą oba państwa solidarność. Dziękując za wkład 2 Korpusu Polskiego w wyzwolenie Włoch podkreślił, że tak było zarówno w kontekście historycznym, jak i w obecnych trudnych okolicznościach w związku z pandemią koronawirusa.

Składając życzenia Polakom, Korei Południowej Korei Moon Jae-in wyraził nadzieję na pogłębienie polsko-koreańskiego strategicznego partnerstwa, również w przeciwdziałaniu negatywnym – w tym gospodarczym – skutkom pandemii COVID-19. „Podkreślił w tym kontekście dobrą rozmowę telefoniczną z rezydentem Dudą i pogratulował przywództwa w zwalczaniu epidemii” – przekazał Krzysztof Szczerski.

Prezydent Irlandii Michael D. Higgins zadeklarował solidarność swojego państwa i jego mieszkańców z demokratycznymi wartościami zawartymi w Konstytucji 3 maja oraz gotowość do zapobiegania gospodarczym skutkom pandemii SARS-CoV-2.

Prezydent Węgier János Áder odniósł się do długiej historii przyjaźni między Narodem Polskim i Węgierskim. Jak podkreślił, więź ta widoczna jest również w obecnej, trudnej sytuacji. Podziękował Prezydentowi Dudzie za niedawną pomoc Polskich Linii Lotniczych LOT w powrocie do ojczyzny 109 obywatelom węgierskim.

Życzenia złożyli również m.in. prezydenci Singapuru, Związku Mjanmy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu, Łotwy, Gwinei Bissau, król Szwecji, monarcha belgijski, a także sułtan Państwa Brunei i gubernator generalny Australii.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520