2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Trzeciego Maja

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś obchodzone jest Narodowe Święto Trzeciego Maja. Przypada ono w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja, będącej pierwszą w Europie konstytucją.


O godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. Wezmą w niej udział prezydent Andrzej Duda, władze państwowe oraz przedstawiciele wojska. Mszy przewodniczył będzie metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Z powodu wprowadzonych przez epidemię koronawirusa ograniczeń liczby wiernych mogących być w kościele, udział w Mszy będą mogły wziąć tylko osoby z zaproszeniami. O godzinie 13.00 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Będzie ono transmitowane przez Polskie Radio. Orędzie będzie zastępstwem okolicznościowego przemówienia na Placu Zamkowym. Nie zabraknie jednak tradycyjnej ceremonii odznaczeniowej w Pałacu Prezydenckim. „Pan prezydent uhonoruje najwyższymi odznaczeniami państwowymi znakomitych obywateli, wybitne postacie naszego życia” – zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem prezydencki minister Wojciech Kolarski.


O godzinie 18.00 rozpocznie się internetowe seminarium o Konstytucji 3 maja, które organizuje Zamek Królewski w Warszawie. Spotkanie poprowadzi profesor Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.


Uchwalona 229 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną. Ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Dokument regulował zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wprowadzał trójpodział władzy na: ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą. Wprowadził tron dziedziczny, likwidując wolną elekcją. Zniósł zasadę liberum veto, ustanawiając głosowanie większościowe. Co 25 lat miał obradować Sejm nadzwyczajny i pracować nad poprawą konstytucji. Konstytucja gwarantowała tolerancję religijną. Zgodnie z jego zapisami, utrzymano poddaństwo chłopów wobec szlachty, jednak zostali oni wzięci pod ochronę państwa. Przyjęcie włościan „pod opiekę prawa i rządu krajowego” gwarantowały umowy zawarte przez nich z właścicielami ziemi.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/dok./K.Darmoros/d vey/w kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520