23 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Gowin uruchomił licznikkar.pl, który pokazuje, ile Polska musi obecnie zapłacić w związku z karami TSUE

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Porozumienie Jarosława Gowina uruchomiło w sieci stronę licznikkar.pl, która pokazuje, ile Polska musi obecnie zapłacić w związku z karami, które na nasz kraj nałożył TSUE. Chodzi o działalność kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN. Politycy Porozumienia zaapelowali też o dialog z Brukselą.

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał w środę Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów. 20 września z kolei TSUE nałożył na nasz kraj karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

 

O dialog z Brukselą, który skutkowałby zakończeniem sporu wokół zmian w sądownictwie oraz z Czechami w sprawie Turowa, zaapelowali w czwartek politycy Porozumienia Jarosława Gowina.

 

Uruchomili też witrynę internetową licznikkar.pl, która pokazuje, ile nasz kraj – w związku z decyzjami TSUE – musi obecnie zapłacić Komisji Europejskiej w związku ze sporem wokół Turowa i Izby Dyscyplinarnej SN. Strona wskazuje, że kara za działalność kopalni Turów wynosi obecnie już prawie 38,5 mln euro, a za Izbę Dyscyplinarną – prawie 1,5 mln euro.

 

„To są konkretne pieniądze, które można było wydać w zupełnie inny sposób. Musimy sobie zdać sprawę z kilku rzeczy. Miesięczny koszt płacenia kar 1,5 miliona euro dziennie to jest roczne świadczenie 500 plus dla 40 tysięcy dzieci w Polsce” – wskazał rzecznik koła Porozumienia w Sejmie Jan Strzeżek.

 

Wskazał ponadto, że za 1,5 miliona euro, które Polska musi zapłacić za każdy dzień w związku z kopalnią Turów i Izbą Dyscyplinarną SN, można opłacić codziennie obiady w szkołach dla 600 tys. dzieci.

 

„Stoimy przed gigantycznym wyborem, co jest ważniejsze – czy ważniejszy jest wyłącznie interes polityczny, czy istotne jest to, żeby te pieniądze trafiały nie w próżnię, bo wtedy tych pieniędzy już nie zobaczymy, ale żeby były wykorzystywane na rzecz polskich rodzin i polskich uczniów” – zaznaczył Strzeżek.

 

O podjęcie dialogu do polskiego rządu apelowały też posłanki Iwona Michałek i Magdalena Sroka.

 

Strona czeska wniosła skargę przeciw Polsce w sprawie Turowa w lutym br. Wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zagraża, zdaniem Pragi, dostępowi do wody mieszkańców Liberca uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

 

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską, które trwały do końca września, ale zakończyły się fiaskiem.

 

Na początku września Komisja Europejska poinformowała, że zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału z 14 lipca, który zobowiązał nasz kraj do zawieszenia postępowań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów. KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

 

Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich; polski rząd publicznie mówił o konieczność dokonania zmian w tym obszarze, droga kar i szantażu wobec naszego kraju to nie jest właściwa droga – ocenił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński już w wakacje zapowiadał likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wskazywał, że nie sprawdziła się ona. Także premier Mateusz Morawiecki, który w ubiegły wtorek wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim, zapowiedział, że ID SN zostanie zlikwidowana.(PAP)

 

mkr/ itm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520