HomeTechnologie

Google ostrzega: Dostałeś SMS-a weryfikującego numer? Uważaj, to może być oszustwo

Google ostrzega: Dostałeś SMS-a weryfikującego numer? Uważaj, to może być oszustwo

Od kilku dni użytkownicy telefonów w całym kraju otrzymują wiadomości weryfikujące numer telefonu. Google informuje, że może to być próba wyłudzenia naszych danych, a użycie podanego w wiadomościach linku może nas drogo kosztować.

Schemat działania jest bardzo prosty. Użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android otrzymują SMS-y o treści: “Google weryfikuje numer telefonu”. Następnie w wiadomości mamy podany kod oraz skrócony link do strony weryfikacyjnej. Podejrzliwość użytkowników budzi przede wszystkim fakt, że wiadomości pochodzą z “normalnych” numerów. Nie są podpisane jako Google. Wiadomości zazwyczaj wysyłane są w nocy lub we wczesnych godzinach porannych.

 

Podejrzane SMS-y z Google. Czy to wyłudzenie?

 

Na stronach służących do sprawdzania nieznanych numerów telefonów pojawiają się kolejne oceny numerów wysyłających wiadomości o weryfikacji. Większość opinii jest negatywna. Sporo użytkowników obawia się, że miało miejsce wyłudzenie danych osobowych. Pojawiają się też nieliczne opinie, że link jest bezpieczny. Ich autorzy powołują się przy tym na informacje zawarte w dziale pomocy firmy Google.

 

– Ze względów bezpieczeństwa, co pewien czas będziemy się upewniać, czy nadal korzystasz z tego numeru. Wtedy możesz otrzymywać SMS-y z Google lub zauważyć SMS-y wysyłane do Google. Wiadomość może mieć treść „Google sprawdza numer telefonu tego urządzenia” – czytamy na stronie internetowej.

 

Podejrzane SMS-y z Google. Co na to firma Google?

 

Biuro prasowe firmy Google informuje natomiast, że wiadomości otrzymane przez użytkowników telefonów komórkowych to prawdopodobnie wyłudzenie danych.

 

– Opisana sytuacja to tzw. phishing, czyli próba wyłudzenia informacji. W tym wypadku nastąpiło podszycie się pod znaną markę, jaką jest Google. Google nie wysyła tego typu wiadomości SMS-ami ani mailami. Użytkownicy mogą dokonać wszelkich zmian ustawień swojego konta w usłudze Konto Google. Aby zapobiec tego typu atakom, zalecamy korzystanie z tzw. weryfikacji dwuetapowej – tłumaczy Piotr Zalewski z biura prasowego firmy Google. Warto dodać, że firma Google przygotowała specjalny test, w którym możemy sprawdzić nasze umiejętności dotyczące rozpoznawania prób wyłudzenia danych. Po każdym pytaniu otrzymujemy informację, czy poprawnie odpowiedzieliśmy na pytanie. Ponadto, pokazane jest miejsce, które powinno wzbudzić naszą podejrzliwość.

aip

COMMENTS