HomePOLSKA

Główne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Główne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W Warszawie odbędą się dziś główne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Państwowe uroczystości będą trwać przez cały dzień a udział w nich wezmą przedstawiciele najwyższych władz na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski w rozmowie z Polskim Radiem podkreślał, że wieloletnie obchody stulecia odzyskania niepodległości rozpoczął swym orędziem w grudniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda.
“To właśnie wtedy prezydent zaproponował pewną formułę obchodów, która ma charakter obywatelski, lokalny, nieograniczający się tylko do państwowych, oficjalnych uroczystości w Warszawie. Odpowiedź Polaków na ten apel pokazuje, że rzeczywiście te obchody mają ogromny zasięg i są wyjątkowo bogate” – powiedział Wojciech Kolarski.
Główne uroczystości rozpocznie o godzinie 9:00 msza święta dziękczynna w Świątyni Opatrzności Bożej. Liturgii będzie przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wraz z prezydentem zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Świeca zapłonęła do tej pory dwa razy.
Po mszy przewidziano kolejne symboliczne wydarzenie. Jak zapowiedział Wojciech Kolarski, dla upamiętnienia 7 Ojców Niepodległości zostanie posadzonych 7 Dębów Wolności.
O 11:50 rozpocznie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W trakcie ceremonii, w samo południe, nastąpi wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji “Niepodległa do hymnu”.
“Myślę, że to będzie rzeczywiście wyjątkowy moment takiego poczucia wspólnoty, której jest nam potrzebne i o które prezydent Andrzej Duda wielokrotnie apelował, prosząc, żeby to był dzień, w którym zapomnimy o tym, co nas dzieli, o sporach i konfliktach, że ten dzień będzie wyłączony z bieżących sporów” – zaznaczył prezydencki minister
Podczas wystąpienia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda ogłosi symboliczne rozpoczęcie odbudowy Pałacu Saskiego, zniszczonego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Jak podkreślił Wojciech Kolarski, odbudowany Pałac Saski ma stać się pomnikiem niepodległości i trwałą pamiątką wielkiego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Nieoficjalnie wiadomo, że jeszcze w tym roku ma zostać przedstawiony projekt specustawy, która będzie opisywała szczegóły odbudowy Pałacu Saskiego.
O 13:00 na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się “Festiwal Niepodległa”, który otworzy prezydent. Na trzech scenach odbędą się liczne koncerty czy pokazy taneczne. Andrzej Duda zaprasza też wszystkich uczestników tej imprezy do odwiedzenia sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. W wielu miejscach na Krakowskim Przedmieściu zostanie wystawiona Księga Niepodległości, w której będzie można złożyć pamiątkowy wpis.
Po południu na Zamku Królewskim prezydent weźmie też udział w uroczystości pośmiertnego nadania 25 wybitnym Polakom Orderów Orła Białego. O 15:00 na Rondzie Dmowskiego zaplanowano początek Biało-Czerwonego Marszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości “Dla Ciebie Polsko”, który otworzy Andrzej Duda. “Zaproszeni są wszyscy. Przyjdźmy tylko z biało-czerwonymi flagami. Bądźmy razem. Pokażmy, że Polska jest jedna, radosna i wspólna” – zachęcał kilka dni temu na Twitterze prezydent.
O 20:30 prezydent weźmie udział w lokalnych obchodach w Gorzowie Wielkopolskim. Wojciech Kolarski przekonuje, że to miejsce jest nieprzypadkowe. “To wydarzenie jest organizowane w takim miejscu, w którym Polacy pokazali swoją przedsiębiorczość, niezłomność, sprawność, po prostu zbudowali nowy polski dom. Historia tej części Polski wygląda inaczej niż historia Warszawy czy Poznania” – wyjaśniał minister Kolarski.
Tysiące uroczystości zaplanowano też w całej Polsce. Ich kulminacyjnym i wspólnym momentem będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w samo południe. Uroczystości w ramach stulecia odzyskania niepodległości będą organizowane do 2022 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/mt

COMMENTS