7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Gdzie i za ile Polacy spędzą wakacje?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Średni koszt wypoczynku wakacyjnego w tym roku, będzie się wahał w granicach od 3 do 4 tys. zł za osobę. Mimo, iż koszty wydają się dość spore jak na zarobki przeciętnego Kowalskiego, to aż 87 proc. Polaków planuje spędzić tegoroczny urlop poza miejscem swojego zamieszkania. Mimo to, Polacy w dalszym ciągu ograniczają swoje letnie wakacje.

 

Z ostatnio przeprowadzonych przez IPSOS badań wykonanych na zlecenie Profi Credit Polska S.A. wynika, że 59 proc. z planujących urlop ma zamiar spędzić go w kraju. Coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek nad polskim morzem rezygnując z wycieczek zagranicznych. Statystyki ukazują, że co ósmy Polak rezygnuje z wakacji całkowicie.

 

W porównaniu z naszymi sąsiadami, Polacy i tak chętniej korzystają z dobrodziejstw wypoczynku niż Czesi, Słowacy czy Bułgarzy. Co czwarty Czech i co trzeci Słowak, nie planuje urlopu w ogóle, za to aż 80 proc. Bułgarów zamierza cieszyć się wypoczynkiem.

 

– 41 proc. Polaków decyduje się w tym roku na urlop poza granicami kraju. Najchętniej odwiedzanymi przez nich krajami są: Hiszpania (15 proc.), Grecja (12 proc.) i Chorwacja (10 proc.). Z kolei Czesi i Słowacy lubią podróżować głównie do Chorwacji, zaś Bułgarzy najczęściej wybierają Grecję lub po prostu pozostają we własnym kraju. Widać mocny spadek zainteresowania podróżami do krajów arabskich, na co wpływ może mieć obecna sytuacja geopolityczna w Europie – Komentuje Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy Profi Credit Polska S.A.

 

Z planowanych wydatków wakacyjnych to Polacy stają na pierwszym miejscu, ponieważ zakładają wydatek rzędu aż 3 942 zł. 60 proc. polskich urlopowiczów decyduje się na podróż własnym samochodem i wybiera nocleg w domku letniskowym lub mieszkaniu/apartamencie (41 proc.). Spora część Polaków spędza urlop także u rodziny. Czesi, z kolei, planują wydać na wakacje najmniej ze wszystkich badanych respondentów, bo zaledwie 2 737 zł. Kolejno Bułgarzy i Słowacy zakładają zmieszczenie się w kwotach nieprzekraczających 2 848 zł i 3 025 zł.

 

Co drugi Polak oraz Bułgar decyduje się na zaciągnięcie kredytu na wakacje. Czesi i Słowacy są bardziej powściągliwi, bo tylko jedna czwarta z nich zamierza pożyczać pieniądze. Należy być bardzo rozważnym, zaciągając pożyczkę na wakacje. Decyzja powinna być przemyślana, a kwota którą zamierzamy pożyczyć – uzasadniona i dobrze skalkulowana. Warto dobrze oszacować swoje możliwości i pożyczyć kwotę, której spłata po powrocie z wakacji nie będzie spędzać nam snu z powiek.

 

– Analizując oferty dostępnych na rynku pożyczek, warto poszukać takich, które w przypadku chwilowych problemów ze spłatą umożliwiają tak zwane „wakacje kredytowe“. Urlop powinien być czasem relaksu i odpoczynku, zwłaszcza od trosk i trudów dnia codziennego. Nierozsądnym jest zaciąganie pożyczki na bardzo drogie wakacje, jeśli ich spłata może przynieść po powrocie poważne problemy finansowe – podsumowuje Chęciński.

TS/Maciej Badowski AIP, Fot. dreamstime

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520