HomeCiekawostki

Do Gdyni wpłynie największy statek pasażerski w historii polskich portów

Do Gdyni wpłynie największy statek pasażerski w historii polskich portów

Będzie prawdziwą tegoroczną sensacją w Gdyni. Pojawi się przy nabrzeżu Francuskim (obok Dworca Morskiego) 23 czerwca około południa. To najdłuższy i największy pod względem tonażu statek pasażerski, jaki kiedykolwiek pojawił się w polskich portach.

„Norwegian Getaway” zbudowany został w 2014 r. Według danych armatora – kompanii Norwegian Cruise Line – na pokład może zabrać 3963 pasażerów oraz 1646 członków załogi. Jego długość to 325,7 metrów (GT 145,655). Wycieczkowiec ma na pokładzie wszystko, co pasażerom do szczęścia może być potrzebne. Poza licznymi restauracjami, barami, teatrem, galerią – czyli podstawą tego, co obecnie na luksusowych „pasażerach” się znajduje – są tu m.in.: ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa, klatka linowa ze zjeżdżalnią, a dla najodważniejszych – wąskie platformy, wychodzące kilka metrów poza obręb statku.

 

Dotychczasowy rekord pod względem wielkości należał do cumującego w gdyńskim porcie w 2007 roku statku „Navigator of the Seas” (GT 139,570), a rekord długości do „Celebrity Eclipse” (317 m długości). „Norwegian Getaway” wpłynie do Gdyni w ramach 9-dniowego okrężnego rejsu, który rozpoczął się w Kopenhadze. W ramach tej podróży – oprócz naszego miasta – odwiedzi Warnemunde, Tallin, St. Petersburg i Sztokholm. Cena rejsu – w zależności od kabiny – rozpoczyna się od 1449 euro za osobę. Statek będzie cumował w Gdyni do godz. 21. Najlepszym miejscem do jego obserwacji będzie molo koło Kapitanatu Portu.

 

COMMENTS