15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Gdańsk: Zarzuty dla trójki młodych osób w sprawie oszustw na wnuczka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trzem osobom Prokuratura Rejonowa Gdańsk – Śródmieście w Gdańsku przedstawiła zarzuty w sprawie oszustw popełnianych metodą „na policjanta”. To dwaj młodzi mężczyźni i nastoletnia kobieta. O sprawie we wtorek 12.09 poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Trzy młode osoby, na polecenie prokuratora, zatrzymane zostały przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku 6 września. To dwaj mężczyźni w wieku 26 i 27 lat oraz 19-letnia kobieta. Jak informuje prok. Wawryniuk, są oni podejrzani „o udział w przestępstwach popełnianych metodą „na policjanta”. – Mężczyznom prokurator przedstawił łącznie siedem zarzutów dotyczących usiłowania doprowadzenia oraz doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, w tym dwa zarzuty dotyczące mienia znacznej wartości. Natomiast kobiecie jeden zarzut doprowadzenia pokrzywdzonego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem – informuje prokurator Wawryniuk. Jak mieli działać podejrzani?

 

Z ustaleń prokuratury wynika, że jeden z podejrzanych mężczyzn – jak tłumaczą śledczy – działając pod nadzorem drugiego, zajmował się werbowaniem osób bezdomnych. – Osoby te na swoje dane zakładały konta bankowe oraz rejestrowały karty SIM. Dokumentacja bankowa wraz z kartami płatniczymi wydanymi do rachunków oraz karty SIM były następnie przekazywane innym osobom uczestniczącym w procederze – mówi prok. Wawryniuk. Dodaje, że kolejne osoby, przebywające poza granicami kraju dzwoniły do pokrzywdzonych podając się za funkcjonariuszy policji.

 

– Informując o prowadzonej przeciwko hakerom akcji policyjnej, nakłaniali pokrzywdzonych do dokonywania przelewów swoich oszczędności na wskazywane im rachunki bankowe lub do zmiany przypisanych do rachunków numerów telefonów niezbędnych do autoryzacji transakcji. Pieniądze następnie były wypłacane z bankomatów na terenie Wielkiej Brytanii – tłumaczy. Śledczy ujawnili, że do zarzuconych podejrzanym czynów dochodzić miało od lutego do września 2018 roku.

 

– Pokrzywdzeni stracili pieniądze w kwotach od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Łączna kwota wyniosła prawie 900 tysięcy złotych – mówi prok. Wawryniuk. Prokurator zaznacza, że kobieta oraz jeden z podejrzanych złożyli obszerne wyjaśnienia nie przyznając się do popełnienia zarzuconych im czynów. – Drugi z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień – mówi.

 

Prokuratura: – Informując o prowadzonej przeciwko hakerom akcji policyjnej, nakłaniali pokrzywdzonych do dokonywania przelewów swoich oszczędności na wskazywane im rachunki bankowe lub do zmiany przypisanych do rachunków numerów telefonów niezbędnych do autoryzacji transakcji. Pieniądze następnie były wypłacane z bankomatów na terenie Wielkiej Brytanii Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na 3 miesiące. Prokurator Wawryniuk podsumowuje: – Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dopuszczając się przestępstwa w stosunku do mienia znacznej wartości sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520