HomePILNE

Gdańsk: Reanimacja Adamowicza na scenie WOŚP była błędem? Śledczy powołają zespół biegłych

Gdańsk: Reanimacja Adamowicza na scenie WOŚP była błędem? Śledczy powołają zespół biegłych

Reanimacja Pawła Adamowicza na scenie WOŚP była błędem, a akcja ratunkowa została przeprowadzona nieprawidłowo. Prezydent powinien od razu zostać przewieziony do szpitala. Tak wynika z listu wysłanego do prokuratury i Radia Gdańsk przez doświadczonego, pomorskiego lekarza patomorfologa.

– List pana doktora zawiera wnioski i uwagi dotyczące akcji ratunkowej. Lekarz sformułował je w oparciu o informacje medialne i w lutym przesłał do prokuratury – mówi prokurator Grażyna Wawryniuk i potwierdza wcześniejsze doniesienie Radia Gdańsk, które również otrzymało korespondencję. – W ocenie autora listu akcja ratownicza była prowadzona na scenie WOŚP w sposób nieprawidłowy. Jego stanowisko jest takie, że akcja reanimacyjna nie powinna – zwłaszcza tak długo – być kontynuowana na miejscu – prowadziła bowiem do wypływu krwi. Dlatego prezydent powinien zostać bezzwłocznie przewieziony do szpitala – dodaje.

 

Jak udało nam się ustalić, autor listu to doświadczony pomorski lekarz medycyny, specjalista w dziedzinie patomorfologii (dział medycyny zajmujący się rozpoznawaniem, klasyfikacją i czynnikami prognostycznymi chorób na podstawie zmian morfologicznych w tkankach i narządach). Śledczy zapowiadają, że w oparciu o list powołają zespół biegłych, którzy ocenią sposób przeprowadzenia czynności ratowniczych, jednak na razie nie przesądzają, przedstawiciele jakich specjalizacji wejdą w jego skład.

 

– W pierwszej kolejności zabezpieczymy dokumentację dotyczącą akcji ratunkowej – zapowiada prok. Grażyna Wawryniuk. W tym kontekście warto przypomnieć, że zanim prezydent Gdańska został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia, 13 stycznia – w dniu ataku nożownika, bezpośrednio po zamachu, do którego doszło na scenie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był reanimowany przez około 40 minut.

 

wie aipCOMMENTS