Francja: Przeniesienie pomnika JP II w Bretanii w nowe miejsce

Francja: Przeniesienie pomnika JP II w Bretanii w nowe miejsce

Pomnik papieża Jana Pawła II, znajdujący się w miejscowości Ploermel w Bretanii, przeniesiono w nowe miejsce. To efekt sporu i protestu laickiej społeczności miasteczka przeciwko obecności symboli religijnych w miejscu publicznym.
Ważący trzydzieści ton pomnik przedstawiający Jana Pawła II w łuku sklepienia świątyni, uwieńczony krzyżem, został przesunięty o trzydzieści metrów dalej. Do tej pory stał na parkingu, w centralnym punkcie Ploermel. Jednak jego religijny charakter, przede wszystkim obecność krzyża wieńczącego łuk była zdaniem miejscowych kręgów laickich sprzeczna z przyjętą w 1905 roku ustawą gwarantującą rozdział państwa od Kościoła.
Po wielu perypetiach administracyjno-prawnych, protest trafił do Rady Państwa, która ustaliła, że pomnik może zostać, ale krzyż musi być usunięty. Rada miasta liczącego dziewięć tysięcy mieszkańców przystała na propozycję biskupstwa z Vannes, by za sumę dwudziestu tysięcy euro ten mierzący siedem i pół metra pomnik z brązu, który na parkingu stał od dwunastu lat, przekazać diecezji do jakiej należy Ploermel.
Przy użyciu specjalistycznego, ciężkiego sprzętu, przeniesiono go na teren prywatny szkoły katolickiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Brzeziński/Paryż/mcm/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0