16.4 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

„Forbes”: W Rosji wzrosła liczba miliarderów i wielkość ich majątków, choć na świecie zanotowano tendencję odwrotną

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Chociaż w 2023 r. liczba miliarderów na świecie i wielkość ich majątków spadły, wzrosła liczba rosyjskich superbogaczy i wartość ich aktywów – informuje rosyjska edycja magazynu „Forbes”. Przez rok wojny na Ukrainie liczba rosyjskich miliarderów wzrosła z 88 do 110, a ich majątek z 353 do 505 mld dolarów.

Spośród 110 najbogatszych Rosjan ujętych w tegorocznej edycji listy miliarderów „Forbes’a” 46 jest objętych sankcjami Unii Europejskiej, USA i Wielkiej Brytanii – zaznacza niezależny portal Moscow Times.

 

Najbogatszym Rosjaninem i zarazem 58. najbogatszym człowiekiem świata jest obecnie Andriej Mielniczenko, którego majątek powiększył się przez rok ponad dwukrotnie, do 25,2 mld dolarów. Było to możliwe dzięki wzrostowi wartości EuroChemu – założonego przez niego koncernu zajmującego się produkcją nawozów sztucznych. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie ten sektor rosyjskiej gospodarki odnotował imponujące wzrosty – komentuje „Forbes”. Mielniczenko jest również założycielem koncernu SUEK zajmującego się wydobyciem węgla.

 

Drugie miejsce wśród rosyjskich miliarderów zajął Władimir Potanin, który zbił majątek na wydobyciu niklu i działalności w branży finansowej. Trzecie – Władimir Lisin, kontrolujący NLMK – jedno z największych rosyjskich przedsiębiorstw produkujących stal.

 

W przeciwieństwie do Mielniczenki, który jest bogatszy niż przed wojną, majątki Potanina i Lisina nie wróciły jeszcze do poziomu z 2021 r. – pisze Moscow Times. W 2021 skumulowany majątek rosyjskich miliarderów wynosił 606 mld dolarów.

 

Jednym z powodów wzrostu liczby i majątków rosyjskich miliarderów w tegorocznej edycji rankingu jest to, że lista w 2022 r. była tworzona na początku marca, tuż po rozpoczęciu inwazji Kremla na Ukrainę – wyjaśnia „Forbes”. Notowania rosyjskich spółek były wówczas zawieszone, załamał się kurs rubla, a oficjalne prognozy ekonomiczne rosyjskiego banku centralnego były gorsze niż późniejsze wyniki – wylicza magazyn.

 

Chociaż w 2022 r. rosyjska gospodarka zmniejszyła się o 2,1 proc. i traciła wskutek nałożonych na nią sankcji, ceny surowców na światowych rynkach były wciąż wysokie, a to właśnie od nich zależą majątki rosyjskich superbogaczy – zaznacza Moscow Times.

 

Liczba miliarderów na świecie spadła tymczasem z 2668 w 2022 r. do 2640 w 2023; ich łączny majątek zmniejszył się o 500 mld dolarów, do 12,2 bln dolarów – wynika z opublikowanej w zeszłym tygodniu corocznej listy amerykańskiego dwutygodnika.(PAP)

 

adj/ mms/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520