HomeMałopolskie

Firmy turystyczne z USA chcą wysyłać wycieczki do Zakopanego. Pod Tatrami będzie jeszcze więcej gości

Firmy turystyczne z USA chcą wysyłać wycieczki do Zakopanego. Pod Tatrami będzie jeszcze więcej gości

Coraz większa ilość turystów ze Stanów Zjednoczonych odwiedza Małopolskę i Podhale. Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz wiadomo, że pod tym względem będzie to rok dla południowej Polski rekordowy. Na razie turyści zza oceanu korzystają z połączeń PLL LOT pomiędzy ich miastami a Krakowem. Teraz jednak kolejne połączenia chce uruchomić światowy potentat American Arlines. A to oznacza że turystów z tej części świata będzie pod Tatrami jeszcze więcej, choć w góry przybywają przecież goście z całego świata.

Rozmowa z Radosławem Włoszkiem prezesem Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice.

Port Lotniczy w Balicach przeżywa w tym roku prawdziwe oblężenie – pobijane są kolejne rekordy. To stała tendencja?

Polacy pokochali latanie, to widać dokładnie po prowadzonych przez nas statystykach. Ale jeśli mówimy o turystach, którzy do nas przylatują to przyciąga ich tu magia królewskiego miasta Krakowa oraz uroki tak atrakcyjnych regionów jak Podhale. Małopolska jest regionem różnorodnym i wielobarwnym – i myślę, że właśnie dlatego jest tak ciekawa turystycznie. Tę atrakcyjność widać po wzroście ilości połączeń z każdego zakątka Europy i świata.

Ale myślę, że nie tylko chodzi o Europę, zakopiańskie Krupówki były w tym roku pełne egzotycznych gości.

Połączenie lotnicze Dubaj – Kraków bije rekordy popularności. I tak ma pan rację, było to dokładnie widać na Podhalu. Tylu turystów z tej części świata nie było pod Tatrami jeszcze nigdy, a kolejny rok na pewno będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Tysiące turystów z tej części globu odwiedziło w minionym sezonie turystycznym Zakopane i jak zapewniali czuli się tutaj dzięki gościnności górali jak u siebie w domu.

Bardzo znamienne jest też to, co dzieje się na kierunkach amerykańskich.

 Tak, to pokazuje jak jest to dynamicznie rozwijający się rynek turystyczny dla Polski. Przecież nie tak dawno, bo 2 lata temu wróciliśmy do połączeń Kraków – Chicago raz w tygodniu. Z kolei 2020 roku PLL LOT będzie oferować już połączenia 5 razy w tygodniu, a teraz na nasz rynek wchodzi światowy potentat linie American Arlines. Te linie będą oferować bezpośrednie loty do Chicago w obie strony, ale i Kraków zyska połączenie do Nowego Jorku. To pokazuje potencjał gospodarczy i turystyczny Krakowa, Małopolski i Podhala.

W tym tygodniu przedstawiciele American Arlines i tzw. tour operatorzy pojawili się w Małopolsce i jak rozumiem oceniają naszą atrakcyjność, również tę na Podhalu

Ci eksperci w tej dziedzinie gospodarki sprawdzają na ile perspektywiczne jest uruchamianie kolejnych połączeń, również pod kątem turystów którzy chcą odwiedzić Małopolskę. Małopolska Organizacja Turystyczna pokazuje im nasz region od jak najlepszej strony i myślę, że podbijemy serca Amerykanom. Myślę, że z każdym rokiem ilość turystów ze Stanów Zjednoczonych pod Tatrami będzie znacząco się zwiększać. Inna sprawą jest fakt, że zniesienie wiz do USA na pewno spowoduje, że znacznie większa część naszych rodaków zdecyduje się turystycznie poznawać Stany Zjednoczone. Zniesienie obowiązku wizowego to m.in. zasługa akcji społecznej PLL LOT która zachęcała Polaków do rozważnego składania wniosków o wizy do USA. Mała liczba tzw. odmów umożliwiła zniesienie wiz dla nas do Stanów Zjednoczonych.

Red. Przemysław Bolechowski AIP

COMMENTS