2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Firmy produkcyjne sygnalizują spadek zamówień

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w lutym o 1,2 pkt zbliżając się do poziomu z listopada 2020 – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC wcześniejsze wzrosty z przełomu roku miały związek z okołoświątecznym wzmożeniem zakupów.

BIEC poinformowało, że po spadku o 1,2 pkt w stosunku do stycznia wskaźnik znalazł się na poziomie zbliżonym do wartości z listopada ub. r. „Wiele przemawia za tym, że obserwowane wzrosty z przełomu 2020 i 2021 roku związane były przede wszystkim z okołoświątecznym okresem wzmożonych zakupów” – zauważono.

 

Przekazano, że spośród ośmiu składowych wskaźnika tylko jedna uległa poprawie i działała w kierunku jego wzrostu, cztery się pogorszyły i działały w kierunku spadku wskaźnika, natomiast pozostałe trzy składowe nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiące, a tym samym ich wpływ na wartości wskaźnika była neutralna.

 

Analitycy BIEC wskazali, że alarmujące są dane na temat tempa napływu nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego. W lutym 2021 r. zamówienia znacznie zostały ograniczone, a przewaga firm odczuwających ich spadek nad tymi, które odczuwały ich zwiększony napływ, sięgnęła 18 pkt proc. Spadek dotyczył przede wszystkim zamówień pochodzących od odbiorców krajowych. W największym stopniu dotknął firmy małe, zatrudniające do 50 pracowników.

 

Jak podano, menadżerowie firm produkcyjnych sygnalizują pogorszenie sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich przedsiębiorstwach, co częściowo jest bezpośrednią konsekwencją kurczącego się portfela zamówień, choć wynika też ze wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Według BIEC za silnym negatywnym działaniem tego drugiego czynnika przemawiają dane z badań koniunktury GUS poświęcone bezpośredniemu wpływowi skutków pandemii na działalność przedsiębiorstw. W ocenie ponad 60 proc. badanych przedstawicieli firm przetwórstwa przemysłowego wpływ pandemii na ich koniunkturę jest nieznaczny, prawie połowa firm tego sektora jest w stanie przetrwać w warunkach pandemicznych ograniczeń ponad pół roku, a ponad 64 proc. przedsiębiorców nie spodziewa się wzrostu zatorów płatniczych.

 

„Dane te wyraźnie wskazują, że w przypadku firm przetwórstwa przemysłowego silniejszy negatywny wpływ mają czynniki regulacyjne i systemowe, a nie wynikające z ograniczeń pandemicznych. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych” – stwierdzono.

 

Dodano, że mimo relatywnie niewielkiego bezpośredniego wpływu pandemii na działalność przedsiębiorstw przemysłowych, oceny menadżerów na temat ogólnej sytuacji w ich firmach się pogarszają. W lutym br. były one gorsze niż przed miesiącem i daleko gorsze niż przed pandemią.

 

Analitycy zauważyli, że w magazynach firm zmalał poziom zgromadzonych zapasów wyrobów gotowych i jest to drugi miesiąc, gdy zapasy się kurczą. To w opinii BIEC potwierdza tezę o krótkotrwałym, sezonowym ożywieniu w przemyśle.

 

Zwrócono też uwagę, że w lutym warszawska giełda nie odnotowała znaczących wzrostów. Jej podstawowy wskaźnik WIG pozostał na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca.(PAP)

 

autor: Karolina Mózgowiec

 

kmz/ amac/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520