23.1 C
Chicago
wtorek, 7 maja, 2024

Film, by dostać Oscara, będzie musiał być zgodny z zasadami „równościowymi” w tym LGBTQ+

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Film, aby spełnić warunki udziału w walce  o Oscara w kategorii najlepszy film, będzie musiał być zgodny z zasadami „równościowymi”. Dotyczą one roli i reprezentacji kobiet oraz mniejszości rasowych, etnicznych, seksualnych w przemyśle filmowym. Owe zasady będą stopniowo wprowadzane już od 2022 roku, a całkowicie zaczną obowiązywać przy okazji 96. Ceremonii Oscarowej w 2024 roku, kiedy to całkowicie zabraknąć ma już tytułów, które nie spełnią ww. zasad.Aby móc otrzymać nominację do Oscara w kategorii najlepszy film, tytuł będzie musiał spełnić dwa z czterech poniższych standardów:

STANDARD A – REPREZENTACJA NA EKRANIE, TEMATY I MOTYWY NARRACYJNE 

Żeby spełnić Standard A musi być spełnione jedno z poniższych kryteriów.

A1. Aktorzy pierwszoplanowi lub istotni aktorzy drugoplanowi

  • Przynajmniej jeden z aktorów pierwszoplanowych lub istotnych aktorów drugoplanowych reprezentuje mniejszość rasową lub etniczną (Azjaci, Latynosi, Czarnoskórzy, Rdzenni Amerykanie, Afrykańczycy, Arabowie i inne grupy mniejszościowe).

A2. Ogólna obsada

  • przynajmniej 30% aktorów w drugoplanowych i epizodycznych rolach musi reprezentować co najmniej dwie spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

A3. Główny wątek fabularny

  • główny wątek fabularny musi być związany z co najmniej jedną spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

 


STANDARD B – EKIPY FILMOWE I ZESPOŁY TWÓRCZE

Żeby spełnić Standard B musi być spełnione jedno z poniższych kryteriów.

B1. Ekipa filmowa

  • Casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz – co najmniej dwa z powyższych działów powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
  • Casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz – co najmniej jeden z powyższych działów powinien być kierowany przez osoby reprezentujące mniejszość rasową lub etniczną (Azjaci, Latynosi, Czarnoskórzy, Rdzenni Amerykanie, Afrykańczycy, Arabowie i inne grupy mniejszościowe).

B2. Inne istotne role

  • Co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinny reprezentować mniejszość rasową lub etniczną.

B3. Ogólny skład ekipy filmowej

  • Co najmniej 30% całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

STANDARD C – DOSTĘP DO PRZEMYSŁU I MOŻLIWOŚCI

Żeby spełnić Standard C musi być spełnione jedno z poniższych kryteriów.

C1. Płatne praktyki i staże

  • Duże studia i dystrybutorzy muszą mieć stały program płatnych staży w różnych działach skierowane do osób z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme.
  • Małe studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć co najmniej dwie osoby na płatnych stażach reprezentujące którąś z  grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme.
C2. Możliwości szkoleniowe i rozwój umiejętności (ekipa filmowa)
  • studia, dystrybutorzy, firmy finansujące produkcję filmów muszą oferować programy szkoleń i rozwoju umiejętności osobom reprezentującym te grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

STANDARD D – KOMUNIKACJA Z WIDOWNIĄ

  • Studio lub firma producencka muszą mieć w zespołach zajmujących się reklamą, dystrybucją, PR-em osoby na kierowniczych stanowiskach, które reprezentują poniższe grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

 

***

Jak zwrócił uwagę jeden z internautów (disqus.com/by/jasfasola), „według powyższego tekstu studia i firmy będą musiały prowadzić oficjalną, jawną listę zatrudnionych LBGT, żydów i niepełnosprawnych. Chcesz pracę, musisz to ujawnić. Dobrowolnie oczywiście bo prawo zabrania to pytać. Np taka sytuacja: brakuje nam 3 LGBT do parytetu, wpisz się na listę, ze jesteś gejem, dostaniesz premię. Kto to będzie sprawdzał? Albo np jest do objęcia stanowisko, masz papiery, że jesteś impotentem. Albo kobieta miała amputowaną pierś. Co zrobić? Ujawnić to publicznie i wygrać czy odpuścić? Albo będzie łapanka na ludzi bez palca albo ucha. Ale tak na serio to czasem oglądając materiały zza kulis lub dokumenty o branży widać naprawdę dużo kobiet, więc realnie nie powinno to być problemem. A co do filmów. Kiedyś w filmach ze Stevenem Seagalem kręciła się w tle jakaś bezsensowna i niepotrzebna kobieta (Na zabójczej ziemi, Liberator). To będzie teraz normą?
Poza tym w oryginalnym tekście na stronie -oscars- są wymienione konkretne mniejszości więc np elfy lub orkowie się nie liczą. A Robert Dawney jr pomalowany na czarno liczy się za czarnego? A czy jak biały dubbinguje czarnego w animacji to liczy się za jedną osobę, a jak czarny dubbinguje czarnego to za 2 osoby? A na koniec: konkurują ze sobą Szeregowiec Ryan i Bruno. Który ma szansę na nominację?”.

 

źródło: film.org.pl + disqus.com/by/jasfasola
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520