HomeŚwiat

Fillon ogłosił zwycięstwo w prawyborach francuskiej centroprawicy

Fillon ogłosił zwycięstwo w prawyborach francuskiej centroprawicy

Francois Fillon ogłosił swoje zwycięstwo w prawyborach francuskiej centroprawicy.

W drugiej turze były premier wygrał ze zdecydowaną przewagą nad merem Bordeaux Alainem Juppe. Francois Fillon będzie reprezentował republikańską opozycję w zaplanowanych na maj przyszłego roku wyborach prezydenckich. Według najnowszego sondażu Fillon łatwo wygra przyszłoroczne głosowanie, w którym jego najpoważniejszym rywalem może być liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen. Może liczyć na 67 procent głosów, a Le Pen – 33 procent w ewentualnej II turze wyborów.

W przemówieniu po wygranej Francois Fillon obiecał, że zjednoczy swój obóz polityczny w celu przeprowadzenia głębokich reform. “Francja chce prawdy i Francja chce działań” – powiedział.

Alain Juppe uznał zwycięstwo Fillona, pogratulował mu i życzył powodzenia w przyszłorocznych wyborach.
62-letni Francois Fillon był deputowanym, senatorem, sześciokrotnie ministrem i premierem. Dąży do wprowadzenia radykalnych zmian, które pozwolą ożywić francuską gospodarkę i rynek zatrudnienia. Chce zlikwidować ustalony przez socjalistów 35-ciogodzinny tydzień pracy, a także wprowadzić obowiązkową edukację od piątego roku życia. Postuluje też podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat i ograniczenie imigracji. Francois Fillon jest przyjacielem Władimira Putina. Popiera politykę prezydenta Rosji wobec Ukrainy i Syrii.

IAR/AFP/Reuters/dko/łp/fot.twitter

COMMENTS