Europejski sojusz przeciwko polskim ciężarówkom

Europejski sojusz przeciwko polskim ciężarówkom

W Paryżu ministrowie transportu dziewięciu krajów europejskich zawarli porozumienie w celu wspólnego zwalczania nieuczciwej, ich zdaniem, konkurencji ze strony firm transportowych z innych państw. Przede wszystkim chodzi o Polskę, Bułgarię i Rumunię.

Francja, Niemcy, Austria, Szwecja, Belgia, Włochy i kraje skandynawskie mają zamiar podjąć wysiłki na rzecz ujednolicenia procedur transportowych w Europie. Ministrowie doszli do wniosku, że należy opracować zasady pozwalające na skuteczniejsze kontrole transportu drogowego. Takie kroki, ich zdaniem, pozwolą na swobodny rozwój firm transportowych w skali europejskiej i zwiększą komfort pracy kierowców. Chodzi także o uregulowanie przewozu towarów furgonetkami, które nie podlegają przepisom, obowiązującym ciężarówki.
Polski kierowca zarabia około sześciuset euro miesięcznie – francuski cztery razy tyle, niemal dwa i pół tysiąca, ale o ile przewoźnika utrzymanie jednej ciężarówki w Polsce kosztuje dwadzieścia tysięcy, to we Francji, ze względu na obciążenia socjalne, aż 45 tysięcy euro.

Marek Brzeziński/Paryż, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0