HomeŚwiat

Europejski Bank Centralny usiłuje graniczyć gospodarcze konsekwencje pandemii koronawirusa

Europejski Bank Centralny usiłuje graniczyć gospodarcze konsekwencje pandemii koronawirusa

Europejski Bank Centralny niespodziewanie ogłosił plan zakupu obligacji skarbowych i korporacyjnych o wartości 750 miliardów euro.

W ten sposób EBC dołączył do innych banków centralnych, usiłujących ograniczyć gospodarcze konsekwencje pandemii koronawirusa. Tak zwany awaryjny program zakupów w związku z pandemią będzie tymczasowy i potrwa do momentu, gdy bank “stwierdzi, że kryzys wynikający z koronawirusa COVID-19 się zakończył, ale w żadnym razie nie przed końcem tego roku”.

“Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych kroków” – napisała na Twitterze prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde. “Nie ma granicy naszego przywiązania do euro. Jesteśmy zdeterminowani, by użyć pełnego potencjału naszych narzędzi, korzystając z naszego mandatu” – dodała prezes EBC.

 

*

Ceny ropy rosną po decyzji EBC

Ceny ropy naftowej rosną po ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny planu zakupu obligacji skarbowych i korporacyjnych o wartości 750 miliardów euro. Ma to wzmocnić gospodarkę strefy euro, zagrożoną przez skutki epidemii koronawirusa.

Ropa West Texas Intermediate zdrożała o prawie 17 procent, do poziomu 27 dolarów za baryłkę. Cena ropy Brent crude wzrosła o 8 i pół procent do takiego samego poziomu. Wczoraj ceny amerykańskiej ropy crude spadła do najniższego poziomu od 18 lat.
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wpłynęła też na kursy akcji na giełdzie w Tokio. Indeks Nikkei-225 wzrósł na otwarcie sesji o przeszło 2 procent.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/AFP ang. 19 03 01.28/Siekaj

IAR/TT/AFP/Reuters/d vey/w SiekajCOMMENTS