19.8 C
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Euro 2016: Męczarnie Hiszpanów z Węgrami, skandynawskie derby bez rozstrzygnięcia

W Hali Ludowej we Wrocławiu rozegrano przedostatnią serię gier w grupie II. Hiszpania pokonała Węgry 31:29, a Dania zremisowała ze Szwecją 28:28.

W pierwszym meczu zdecydowanym faworytem byli podopieczni Manolo Cadenasa, ale pozbawiani szans na awans do półfinału Węgrzy nie byli łatwym przeciwnikiem. Do przerwy był remis 15:15. Wśród Madziarów wyróżniał się Laszlo Nagy, który utrzymywał 100-procentową skuteczność w ataku. Jeśli chodzi o Hiszpanów, to do siatki rywali regularnie trafiali Joan Canellas, Antonio Garcia i Valero Rivera.

Dopiero na 15 min przed końcem drużyna z Półwyspu Iberyjskiego wypracowała sobie kilku bramkową przewagę, lecz ambitni Węgrzy na niespełna dwie minuty przed końcem wyrównali! W Hali Ludowej zapachniało sensacją. W poczynania jednych i drugich wkradła się nerwowość, z którą lepiej poradzili sobie jednak Hiszpanie i wygrali 31:29.

Dodatkowym smaczkiem tego meczu był pojedynek ojca z synem. Trenerem Węgrów jest Hiszpan Tałant Dujszebajew, a reprezentantem „ Hispanos” jego syn – Alex.

W starciu Dania – Szwecja może było mniej fajerwerków technicznych, ale za to głośniejszy doping (przyjechało wielu kibiców z Danii). Początkowo na parkiecie dominowali Duńczycy. O ile przed przerwą reprezentantom „Trzech Koron” udawało się wyłączyć najgroźniejszego w zespole rywali Mikkela Hansena, o tyle nie mieli pomysłu na zatrzymanie Madsa Mensaha Larsena. Na dodatek szwankowała gra w obronie. Do przerwy Dania prowadziła 15:13.

Po zmianie stron więcej miejsca miał Hansen, a wysoką skutecznością popisywał się Michael Damgaard. Ani Mattias Anders-son, ani Mikael Appelgren stojący w szwedzkiej bramce nie byli w stanie go powstrzymać. W końcówce Szwedom udało się zniwelować straty i rzutem na taśmę wyrównali.

6. Węgry 4 0-0-4 0

Zespoły z miejsce 1. i 2. awansują do półfinałów. Z 3. i 4. zagrają o miejsca 5-8.