7.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Energia plus. Panele fotowoltaiczne pojawią się także na dachach bloków?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne powinni też korzystać mieszkańcy bloków – podkreślają przedstawiciele Porozumienia. Mają to umożliwić przepisy, które zamierza wprowadzić ministerstwo rozwoju.

– Możemy pochwalić się sukcesem. Polska dołączyła do tych krajów, które rozwijają się najszybciej, jeżeli chodzi o ekologiczne źródła energii. Fotowoltaika, po zmianach zaproponowanych przez panią minister Jadwigę Emilewicz, jest dzisiaj jednym z najchętniej instalowanych źródeł – podkreśla podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek. [przycisk_galeria] Dodaje, że w ubiegłym roku pojawiło się więcej instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju niż przez wszystkie lata obecności tej technologii. Z programu Mój Prąd, który ruszył we wrześniu ubiegłego roku wypłacono już ponad 95 mln zł dotacji na 19 tysięcy instalacji.

 

– Mamy nadzieję, że nowe rozstrzygnięcia prawne, które pani minister zamierza wprowadzić, ułatwią korzystanie z fotowoltaiki także mieszkańcom spółdzielni mieszkaniowych – podkreśla poseł Jacek Żalek. Panele miałyby się bowiem pojawić także na dachach bloków. – Te dachy są w zasadzie niewykorzystane. Poza ptakami i insektami nic się tam nie dzieje. Dzięki nowelizacji przepisów, będziemy mogli zrobić kolejny milowy krok, by ekologiczna energia rozwijała się prężnie – dodaje poseł Żalek.

 

Panele fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną. W dodatku nie emitują szkodliwych substancji do środowiska. Pozwalają wytworzyć mniej więcej tyle energii, ile potrzebuje budynek, na którym pojawiła się instalacja. Po panele fotowoltaiczne postanowił też sięgnąć urząd miejski. W pierwszej kolejności chce je zainstalować na budynkach przy ul. Słonimska 1, Branickiego 3/5 oraz Bitwy Białostockiej 2/2.

 

– Bardzo się cieszę, że miasto idzie w tym kierunku. To najwyższy czas, tym bardziej, że przepisy budowlane i prawo unijne mówią o tym, ze budynki powinny być zeroenergetyczne. To znaczy, że powinny wytworzyć tyle energii, ile jej konsumują. Fotowoltaika jest chyba najlepszym rozwiązaniem w przestrzeni miejskiej – mówił niedawno w „Porannym” prof. Maciej Zajkowski, z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, który zajmuje się fotowoltaiką.

 

mg aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520