"> W Ełku odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary UB - wiadomosci.com

W Ełku odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary UB

W Ełku odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary UB

W Ełku odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ofiarom zbrodni Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W latach 1945-1956 siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa w Ełku była kamienica przy ul. Wojska Polskiego 1. Dziś jest to budynek mieszkalny. Odsłonięta wczoraj tablica i skromna uroczystość mają pokazać, że ełczanie pamiętają o ofiarach reżimu totalitarnego z okresu największych zbrodni.

– Tam gdzie było UB, były przesłuchania, a ich metody w niczym nie ustępowały metodom gestapowskim i często kończyły się śmiercią. Zwłok nie wydawano rodzinie, ślady zacierano, a nikt z ówczesnych funkcjonariuszy nie odpowiedział za swoje zbrodnie – mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego Ełku. Trudno jest oszacować historykom, ile osób zostało zakatowanych w budynku przy ul. Wojska Polskiego 1.

– Wiemy natomiast, że gdy na wyspie zamkowej funkcjonowało więzienie karno-śledcze, w latach 1947-50 wykonano tam pięć wyroków śmierci. Historycy z białostockiego IPN przypuszczają, że w tym budynku także dochodziło do zbrodni i były ofiary przesłuchań, ale zwłoki grzebano na terenie tej posesji, cmentarza ewangelickiego albo wrzucano do jeziora – dodaje Kazimierz Bogusz.COMMENTS

WORDPRESS: 0