HomePOLSKAŚwiętokrzyskie

Odkryto ogromny arsenał pocisków z czasów II wojny światowej

Odkryto ogromny arsenał pocisków z czasów II wojny światowej

Ponad pół tysiąca pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej wydobyli saperzy w lesie w Miąsowej w gminie Sobków. Ogromny arsenał pocisków z czasów II wojny światowej znaleźli w sobotę poszukiwacze skarbów w lesie koło Miąsowej w gminie Sobków. Saperzy, którzy zostali wezwanie na miejsce, do środy wydobyli ponad pół tysiąca pocisków.

Na arsenał natrafili mężczyźni spod Szczekocin, którzy przeszukiwali teren wykrywaczami metali. – Szukali monet, bo gdzieś wyczytali, że tędy wiódł szlak handlowy na zamek w Chęcinach – usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców. Zamiast monet znaleźli niewybuchu z czasów II wojny światowej. O znalezisku została poinformowana policja, ta z kolei wezwała saperów. W sobotę wydobyli z ziemi kilkadziesiąt pocisków. Na miejsce wrócili w poniedziałek i natrafili na kolejne… Podobnie było we wtorek.

Do środy wydostali z ziemi ponad pół tysiąca pocisków. – Końca nie widać. Wykrywacz cały czas piszczy – usłyszeliśmy we wtorek od saperów. Przez cały czas miejsca pilnowała policja. Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w tej okolicy. W pobliżu tego miejsca miejscowi natrafiali już na niewybuchy. Jak twierdzą w okresie II wojny światowej stacjonowały tu wojska niemieckie. W miejscu, w którym natrafiono na pociski znajdowały się natomiast działa.
Wycofujące się wojska niemieckie pozostawiły cały arsenał. Kilkadziesiąt metrów od znaleziska stoi krzyż, którego podstawę stanowi lufa. Jak twierdzą saperzy, tego typu pociski nadal są bardzo niebezpieczne. Policja apeluje do osób, które natrafią na takie znalezisko by natychmiast powiadomiły odpowiednie służby. – Pomimo upływu 71 lat od zakończenia działań wojennych niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają je w bezpieczne miejsce.

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziemy tego typu przedmiot nie należy go podnosić, przesuwać oraz w niego uderzać. Należy natychmiast przerwać pracę i oddalić się na bezpieczną odległość, a o znalezisku jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pozostawienie takiego znaleziska bez nadzoru to naprawdę śmiertelne zagrożenie – ostrzega Michał Kowalczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie.

COMMENTS