17.3 C
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Ekstraklasa piłkarska/ Legia nie wykorzystała potknięcia lidera [podsumowanie]

Prowadzący w tabeli piłkarskiej ekstraklasy Raków Częstochowa tylko zremisował w Radomiu z 10. w tabeli Radomiakiem 0:0 w 27. kolejce. Jego potknięcia nie wykorzystał jednak wicelider – Legia Warszawa również zremisowała w Legnicy z ostatnią Miedzią 2:2.

Raków od połowy lutego do końca marca odniósł komplet zwycięstw w pięciu spotkaniach ligowych i zmierzał dużymi krokami po pierwszy w historii tytuł mistrzowski. Jednak 1 kwietnia pewny marsz lidera przerwała Legia, która wygrała z nim w Warszawie 3:1. Wtedy zmniejszyła stratę do sześciu punktów.

Po poniedziałkowym remisie w Radomiu, gdzie nie zachwyciła żadna ze stron, częstochowianie mają 62 „oczka” i, choć mogą być niezadowoleni z drugiego z rzędu spotkania bez zwycięstwa, ich przewaga nie zmalała.

„Mieliśmy swój plan, jak panować nad tym meczem, jak kontrolować to spotkanie, ale nie został on wcielony w życie tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nadal jest wszystko w naszych rękach, jesteśmy liderem, to powinno pozostać w naszych głowach” – powiedział po meczu Dawid Szwarga, asystent zawieszonego za kartki trenera Rakowa Marka Papszuna.

Emocji było znacznie więcej w Legnicy niż w Radomiu. Gospodarze, którzy mają coraz mniejszą szansę na utrzymanie się w elicie, wychodzili na prowadzenie dwukrotnie. Na bramki Maxime Dominqueza (27.) i Chuki (50.) odpowiedział dwukrotnie Portugalczyk Josue, ratując punkt i honor wicelidera w piątej doliczonej minucie drugiej połowy, z rzutu karnego. Później jeszcze raz do siatki trafiła Miedź, ale po analizie VAR trafienia nie uznano ze względu na pozycję spaloną.

Josue ma 10 goli w ekstraklasie w tym sezonie i jest pod tym względem gorszy tylko od Szweda Mikaela Ishaka z Lecha Poznań i Jesusa Imaza z Jagiellonii Białystok, którzy strzelili po 11.

Miedź zgromadziła 20 punktów i do pierwszego bezpiecznego miejsca traci 11.

W sobotę broniący tytułu piłkarze Lecha pokonali Wartę 2:0 w derbach Poznania i umocnili się na trzecim miejscu w tabeli. Oba gole – w 34. i 88. minucie – zdobył kadrowicz Michał Skóraś.

„Kolejorz”, którego w czwartek czeka pierwsze spotkanie z Fiorentiną w 1/4 finału Ligi Konferencji, ma 47 punktów. Traci dziewięć do Legii, 12 do Rakowa, ale utrzymał trzy „oczka” przewagi nad Pogonią, która w sobotę też wygrała – z Cracovią 3:2.

W innych spotkaniach tej kolejki Jagiellonia wygrała w Białymstoku z Lechią Gdańsk 1:0, Stal Mielec – w Łodzi z Widzewem 2:0, Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Śląsk Wrocław 1:0, a Wisła Płock – u siebie Zagłębie Lubin 2:0.(PAP)