eCall. Nowe obowiązkowe wyposażenie aut od 1 kwietnia

eCall. Nowe obowiązkowe wyposażenie aut od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2018 roku wszystkie nowe auta będą wyposażone w system eCall. Umożliwia on automatyczne bądź zdalnie połączenie z służbami ratowniczymi w przypadku zagrożenia. Wszystko to za pomocą jednego przycisku. System będzie obowiązkowy dla wszystkich aut, które trafią do sprzedaży po 31 marca. 

Obowiązek wynika z nowej unijnej dyrektywy. Wszystkie auta, które trafią do sprzedaży po 1 kwietnia, będą musiały mieć zamontowany system eCall. Jak działa? Każdorazowe uruchomienie poduszek powietrznych spowoduje wysłanie informacji do służb ratowniczych. System GPS poda dokładną pozycję auta. Służby otrzymają także liczbę pasażerów w samochodzie. Ma się to odbyć przez specjalne czujniki zamontowane pod siedzeniami. Łączność ma zapewnić karta SIM montowana przez producenta. Nie trzeba będzie płacić za nią, ani jej aktywować.

 

Po automatycznym zasygnalizowaniu przez pojazd, dyspozytor służb ratunkowych połączy się z kierowcą, by spytać o szczegóły zdarzenia. Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, wyśle na miejsce karetkę, straż pożarną i policję. eCall będzie także dawał możliwość samodzielnego wezwania pomocy. Będzie się to odbywać przez wciśnięcie jednego przycisku. Wtedy służby przyjadą, nawet jeśli system poduszek powietrznych w aucie pozostanie nieruchomy. Systemy można było już spotkać wcześniej w autach różnych marek.

 

red. AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0