11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Dziś rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Pierwsi do urn pójdą mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Holandii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego, które potrwają do niedzieli. Jako pierwsi do urn pójdą mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Holandii, by wybrać swoich europosłów na 5-letnią kadencję. Wybory w większości krajów, w tym w Polsce, zostaną przeprowadzone w niedzielę. Parlament Europejski od prawie miesiąca prowadzi intensywną kampanię i zachęca do udziału w głosowaniu.

Frekwencja w wyborach do Europarlamentu spadała z każdą kadencją od 1979 roku, czyli od czasu pierwszych bezpośrednich wyborów. 5 lat temu do urn poszło 43 procent obywateli Unii.
Tegoroczny spot apelujący o udział w głosowaniu bije rekordy popularności. Obejrzało go już ponad 130 milionów osób. „Dziś przychodzę na świat. Wybierz Europę, w której będę dorastać” – mówi dziecko, które jest narratorem filmu przedstawiającego kilkanaście kobiet przygotowujących się do porodu.

Rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch powiedział Polskiemu Radiu, że tym razem zdecydowano, by zachęcać do głosowania w sposób emocjonalny, a nie racjonalny. „Chcieliśmy, by spot trafił bardziej do serca niż do rozumu” – dodał.

Wybory do Parlamentu Europejskiego potrwają cztery dni. Wyniki z państw, które jako pierwsze zorganizowały głosowanie, nie będą mogły być publikowane. Zostaną ogłoszone dopiero w niedzielę po 23.00, czyli po zakończeniu wyborów we wszystkich unijnych krajach. Najpóźniej lokale wyborcze zostaną zamknięte we Włoszech. Parlament Europejski będzie natomiast otrzymywał dane sondażowe, zebrane w dniu wyborów i pierwsze informacje na ten temat przekaże po 18.00 w niedzielę. Kilka godzin później zostanie podany pierwszy prognozowany skład nowego europarlamentu.

 

***

 

26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Głosowania w pierwszych krajach rozpoczęły się już 23 maja, a zakończą dziś – 26 maja – między innymi w Polsce. Europosłów wybieramy co pięć lat. W tych wyborach wezmą udział obywatele z wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej. Pierwsze posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego nowej kadencji odbędzie się 2 lipca.

Będą to dziewiąte – od 1979 roku – wybory bezpośrednie do europarlamentu, a czwarte w Polsce, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 roku. Poprzednie głosowania odbyły się w: 2004, 2009 i 2014 roku.

26 maja Polacy wybiorą 52 eurodeputowanych. Liczba ta została ustalona przy założeniu, że Wielka Brytania opuści do tej pory Wspólnotę i ogólna liczba europosłów wyniesie 705-ciu. Jeśli na początku nowej kadencji Wielka Brytania będzie członkiem Unii, Polska obsadzi w europarlamencie 51 mandatów spośród 751-en. Zasady, na jakich zostanie wskazany poseł, który nie obejmie wówczas mandatu, zostały określone w ustawie z 4 kwietnia 2019 roku.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów (30 036 307) Polaków. Głosować mogą obywatele polscy i obywatele Unii Europejskiej bez polskiego paszportu, którzy są pełnoletni, mają czynne prawo wyborcze i mieszkają na stałe w Polsce. Prawo do głosowania mają też obywatele polscy, którzy mieszkają na stałe za granicą.
W wyborach do PE Polska została podzielona na 13 okręgów wyborczych. Pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej, głosowanie przeprowadzają: Obwodowe, Rejonowe i Okręgowe Komisje Wyborcze. W sumie w całej Polsce w około 27 tysiącach Obwodowych Komisji Wyborczych będzie pracowało kilkaset tysięcy osób.

Zarejestrowano 26 Komitetów Wyborczych, z których: 6 zarejestrowało listy w całym kraju, 4 – w części okręgów, a 16 nie zarejestrowało żadnej listy.

Numery list komitetów wyborczych:

1 – KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy
2 – KW Wiosna Roberta Biedronia
3 – KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
4 – KW Prawo i Sprawiedliwość
5 – KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS
6 – KWW Kukiz’15
7 – KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski
8 – KW Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi
9 – KKW PolEXIT – Koalicja
10 – KW Jedność Narodu.

 

***

26 maja w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej, odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego – jednej z unijnych instytucji stanowiących prawo. Posłowie do Europarlamentu są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres pięciu lat.

W Europarlamencie nowej kadencji, który zainauguruje pracę na początku lipca, zasiądzie 751 parlamentarzystów, którzy będą reprezentować około 500 milionów mieszkańców Unii. 51 miejsc przypada europosłom z Polski. Wszystko to przy założeniu, że Wielka Brytania będzie wówczas członkiem wspólnoty. Jeśli nie, europarlamentarzystów będzie 705, z Polski – 52.

Są to czwarte wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju. Poprzednie głosowania odbyły się u nas w: 2004, 2009 i 2014 roku. Polacy uzyskali prawo wyboru europarlamentarzystów z chwilą wejścia do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Do Wspólnoty przystąpiło wówczas też 9 innych krajów i było to największe w historii rozszerzenie tego gremium.

Proces wejścia Polski do Unii, w tym negocjacji zasad, na jakich nasz kraj wstąpił do Wspólnoty, trwał blisko 15 lat. Jego ukoronowaniem było podpisanie w kwietniu 2003 roku w Atenach Traktatu Akcesyjnego, stanowiącego prawną podstawę rozszerzenia Unii Europejskiej. Podpisy złożyli przedstawiciele władz państw unijnej „piętnastki” oraz dziesięciu państw kandydujących.

Dwa miesiące po podpisaniu traktatu, przystąpienie Polski do Wspólnoty zostało przesądzone w referendum. W dwudniowym głosowaniu, które odbyło się 7 i 8 czerwca 2003 roku, Polacy odpowiadali na pytanie: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”. Odpowiedzi „tak” udzieliło 77,5 procent głosujących, czyli ponad 13 i pół miliona rodaków. Przeciwko integracji ze Wspólnotą wypowiedziało się 22,5 procent Polaków, czyli niespełna 4 miliony.

23 lipca 2003 roku Traktat Akcesyjny ratyfikował prezydent Aleksander Kwaśniewski, oznaczało to ostateczne przyjęcie dokumentu przez nasz kraj. 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/O.Kłosińska/E.Leo/dok.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520