HomePILNE

W 21 miejscach w Polsce przekroczone są stany alarmowe na rzekach

W 21 miejscach w Polsce przekroczone są stany alarmowe na rzekach

W 21 miejscach w Polsce przekroczone są stany alarmowe na rzekach – tak wynika z danych przekazanych IAR przez Państwową Straż Pożarną. Dotyczy to województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. W 86 przypadkach są przekroczone stany ostrzegawcze.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak powiedział IAR, że w związku z wczorajszymi nawałnicami strażacy interweniowali 1725 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie: podkarpackim, a także małopolskim i świętokrzyskim. Strażacy usuwali powalone drzewa, zabezpieczali zniszczone budynki, patrolowali i zabezpieczali wały przeciwpowodziowe oraz wypompowywali wodę z zalanych ulic. W wyniku opadów deszczu na terenie całego kraju, głównie w województwach podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim, zostało zalanych prawie 1100 budynków. Tylko wczoraj pracowało ponad 10 tysięcy strażaków PSP i OSP. Z zalanych budynków prewencyjnie ewakuowano 49 osób.

“Strażacy dalej pracują w miejscowości Izbiska w województwie podkarpackim, gdzie umacniają i naprawiają uszkodzoną groblę, która spowodowała rozlanie się wody na tereny rolnicze i mieszkalne” – powiedział Paweł Frątczak. Dodał, że strażacy nadal pracują w gminie Wojciechów na Lubelszczyźnie, gdzie 2 dni temu przeszła trąba powietrzna. W czterech miejscowościach Stasin, Palikije Pierwsze, Cyganówka i Halinówka działania strażaków polegają na zabezpieczaniu budynków i zasilaniu agregatami prądotwórczymi budynków gospodarczych.
Dziś od północy do godziny 5 rano na interwencje spowodowane intensywnymi opadami deszczu strażacy wyjeżdżali 170 razy.
Od wtorku interweniowali ponad 3 tysiące razy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wj/dabr

COMMENTS