HomePOLSKA

Dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego

Dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Jan Olszewski w swojej działalności politycznej patrzył daleko do przodu. Dziś rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego. Polityk zostanie pochowany w sobotę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Jarosław Kaczyński mówił w radiowej Jedynce, że Jan Olszewski wyciągał z historii Polski wnioski na przyszłość.

„Patrzył na dzieje Polski, jako na takie, które były obciążone różnego rodzaju błędami, ale tych błędów nie można powtarzać. Musimy iść do przodu, musimy skorzystać z tej szansy, jaką było zawalenie się układu komunistycznego. Sądzę, że wierzył przez wiele lat, że ten układ w pewnym momencie się zawali i że musimy nie popełniać błędów i nie czynić niczego takiego, co by spowodowało, że Polska znów znalazłaby się w sytuacji, w której nie jeden raz się znajdowała” – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS powiedział, że za czasów rządu Jana Olszewskiego zaczął się wzrost gospodarczy, który wciąż trwa. Dodał, że zmarły premier choć sprawował władzę dość krótko, podjął wiele ważnych problemów.

„To jest podniesienie kwestii lustracji, a w perspektywie także dekomunizacji, zmiany istoty systemu, który funkcjonował. Została zatrzymana rabunkowa prywatyzacja. Rozpoczął się wzrost gospodarczy” – wymieniał prezes PiS.

“Na tle tych rządów, które były przedtem i które były później, aż przynajmniej do 2005 roku należy uznać, że to był rząd o ogromnej wadze. Przede wszystkim chodzi o to, że przedstawiono inną wizję Polski. Na koniec pan premier postawił to pytanie: czyja będzie Polska. I odpowiedziano na to pytanie, to ma być Polska Polaków, Polska obywateli” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Jan Olszewski był działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w najtrudniejszych czasach PRL, posłem na Sejm, premierem, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych. Do 2011 roku pełnił funkcję przewodniczącego Ruchu Odbudowy Polski. Był Kawalerem Orderu Orła Białego. Miał 88 lat.

 

******

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego przyjechała do siedziby szefa rządu. Hołd zmarłemu premierowi w siedzibie premiera oddają m.in. szef rządu Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie i przedstawiciele kancelarii prezydenta.

Dziś rozpoczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. O godzinie 10.00 trumna ma zostać wystawiona w holu głównym. Każdy chętny będzie mógł do godziny 19 przybyć do kancelarii i ostatni raz oddać hołd zmarłemu premierowi. Po godzinie 20.00 trumna zostanie przeniesiona z KPRM w kondukcie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ulicy Świętojańskiej.
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że o godzinie 18.00 planowana jest msza święta w kościele świętego Aleksandra przy placu Trzech Krzyży w intencji zmarłego.
Od północy obowiązuje żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Uroczystości będą kontynuowane jutro – wówczas były premier spocznie na stołecznych Powązkach.

IAR / pp/zr

IAR/PR1/vey/zr/pp/zr

COMMENTS