15.9 C
Chicago
wtorek, 7 maja, 2024

Dziś początek 20. posiedzenia Sejmu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś o godzinie 9.00 początek posiedzenia Sejmu. Rozpocznie je przyjęcie ślubowania od nowego posła PiS, Grzegorza Raczaka. Zastąpi on w poselskich ławach Andrzeja Jaworskiego, którego w maju nominowano do składu Zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.
Następnie zaplanowano blok głosowań. Po nich będzie wiadomo, iloma projektami dotyczącymi zmian w Trybunale Konstytucyjnym zajmie się w tym tygodniu Sejm. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował, by posłowie zaopiniowali wstępnie cztery wniesione w tej sprawie propozycje – autorstwa PiS, PSL, Nowoczesnej i projekt obywatelski Komitetu Obrony Demokracji.
Głosowaniu poddane będzie też rozszerzenie porządku obrad 20. posiedzenia Sejmu o informacje rządu. Dotyczyć mają one negocjacji polsko-rosyjskich w sprawie zezwoleń na przewozy w transporcie samochodowym oraz audytów przeprowadzanych w policji.
Na swój wniosek, premier Beata Szydło przedstawi także informację posłom na temat sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 16 dni trwa tam strajk pielęgniarek, domagających się m.in. podwyżek. Dotychczasowe rozmowy z kierownictwem placówki nie przyniosły rezultatów.
Na posiedzenie plenarne na drugie czytanie powróci także rządowy projekt ustawy antyterrorystycznej. W ostatnich tygodniach opiniowała go specjalna podkomisja sejmowa oraz dwie komisje. Doszło również do wysłuchania publicznego w tej sprawie. Projekt ustawy antyterrorystycznej wprowadza czterostopniową skalę alarmową, która w określonych sytuacjach zwiększa kompetencje służb. Pozwala między innymi łatwiej inwigilować i wydalać podejrzanych cudzoziemców. Nakazuje też rejestrowanie na nazwisko właściciela kart telefonicznych tak zwanych „prepaidów”.
Posłowie przyjrzą się także projektowi nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowelizacja między innymi pozbawia prosumentów czyli osoby wytwarzające energię z odnawialnych źródeł w mikroinstalacjach możliwości sprzedaży nadwyżki wytworzonej energii. Prąd ma być przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb. Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii ma zastąpić uchwaloną pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu ustawę o OZE. Ustawa miała pierwotnie wejść w życie 1 stycznia tego roku. W wyniku nowelizacji termin ten przesunięto na 1 lipca, do czasu przygotowania nowych regulacji.

Projekt, który dziś ma omówić cały Sejm powstał w ministerstwie energii, ale formalnie został wniesiony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Polska zobowiązała się, że do 2020 roku 15 procent energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.
Łącznie z oświadczeniami poselskimi, pierwszy dzień 20. posiedzenia Sejmu ma potrwać do godziny 3.00.

TS/(IAR) / Michał Fedusio /kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520