HomePOLSKA

Dziś pierwszy egzamin maturalny

Dziś pierwszy egzamin maturalny

Ponad 272 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników rozpocznie dzisiaj zmagania egzaminacyjne. Na początek język polski. W tym roku ze względu na epidemię matury przełożono z maja na czerwiec.

Dyrektorka IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie Joanna Kiełbasa mówi, że uczniowie bardzo czekają na egzaminy.

“Chcieliby, żeby to się dokonało. Oni ciężko pracowali przez te trzy lata, żeby się przygotować do tych egzaminów. I chcieliby, żeby to już było za nimi, żeby mogli odetchnąć” – mówi dyrektorka. I dodaje, że później przed uczniami kolejne trudne decyzje, jak ta o wyborze studiów.

W tym roku ze względu na epidemię egzaminy odbywają się z zaostrzonymi rygorami sanitarnymi. Joanna Kiełbasa zapewnia, że szkoła jest dobrze przygotowana do przeprowadzenia egzaminu, a uczniowie i nauczyciele zostali przeszkoleni w kwestii zasad sanitarnych.

“Uczniowie wiedzą, że muszą przynieść swoje przybory, że nie mogą ich pożyczać. Wydaje mi się, że jesteśmy przygotowani, żeby przeprowadzić ten egzamin najbezpieczniej, jak tylko będziemy potrafili” – mówi Joanna Kiełbasa.

W salach egzaminacyjnych uczniowie będą siedzieli z zachowaniem co najmniej półtora metra odległości. W szkole będą dostępne m.in. płyny do dezynfekcji.
Wyniki matur do 11 sierpnia.

*

 

Dziś pierwszy dzień egzaminów maturalnych. W tym roku ze względu na epidemię szkoły muszą w czasie egzaminów zachować zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Na egzamin mogą przyjść tylko zdrowi uczniowie, a w szkole nie będą mogły przebyć osoby trzecie.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska wyjaśnia, że między zdającymi musi być odstęp co najmniej półtora metra z każdej strony.

“Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy takich jak książki, telefony komórkowe czy maskotki. W trakcie egzaminu każdy uczeń musi mieć swój własny zestaw przyborów piśmienniczych – linijkę, cyrkiel, kalkulator. Na egzamin warto przynieść własną butelkę z wodą” – mówi Anna Ostrowska.

Maturzyści po zajęciu miejsca na sali egzaminacyjnej, mogą ściągnąć maseczkę.

W tym roku do egzaminu po raz pierwszy przystępują ponad 272 tysiące osób.

 

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Ingram/i jf/w kry
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Ingram/i jf/w kry

COMMENTS