Dziś na festiwalu filmowym w Cannes światowa premiera “Zimnej wojny” – nowego filmu Pawła Pawlikowskiego

Dziś na festiwalu filmowym w Cannes światowa premiera “Zimnej wojny” – nowego filmu Pawła Pawlikowskiego

Dziś na festiwalu filmowym w Cannes (10 maja o godzinie 22:00) odbędzie się światowa premiera “Zimnej wojny” – nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy”.

“Zimna wojna” to historia miłosna, której akcja toczy się na przełomie lat 50. i 60 XX w. w Polsce, Jugosławii, oraz w Berlinie i Paryżu. Bohaterami filmu jest para muzyków – Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Tomasz Kot). Polski film walczy w konkursie głównym o Złotą Palmę. Akcja filmu dzieje się na tle wydarzeń zimnej wojny.

“Polityka jest tylko tłem dla opowieści o miłości – powiedział radiowej Jedynce reżyser Paweł Pawlikowski – Ona wpływa na sprawy, mamy takie okoliczności jak stalinizm, emigracja, i tak dalej. Ale tak naprawdę chodzi o mężczyznę i kobietę, i komplikacje między nimi” – podkreśla twórca filmu.

W obsadzie także Borys Szyc, Agata Kulesza, i Adam Woronowicz. Zdjęcia powstały m.in. w Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. To pierwszy polski film w konkursie głównym od 16 lat. Ostatnim był nagrodzony Złotą Palmą w 2002 r. „Pianista” Romana Polańskiego, który był koprodukcją francusko-niemiecko-brytyjsko-polską.

Joanna Sławińska, program 1/Informacyjna Agencja Radiowa/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0