15.5 C
Chicago
poniedziałek, 6 maja, 2024

Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Zwraca uwagę na problem zaginięć najmłodszych. Służy też refleksji i jest okazją do okazania solidarności z ich rodzinami.
Według statystyk policyjnych, w zeszłym roku zaginęło ponad 8 tysięcy osób poniżej 17. roku życia. Powodem są: choroby fizyczne i psychiczne, wypadki, codzienne problemy, a także – przestępstwa. Najwięcej – niemal 5800 przypadków – to zaginięcia w grupie wiekowej 14 – 17 lat.
Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu dwóch tygodni. 95 procent dzieci w ciągu pierwszych siedmiu dni wraca do swoich domów.
Małe dzieci najczęściej giną z powodu braku odpowiedniej opieki ze strony rodziców i opiekunów – w drodze ze szkoły, kiedy wracają same, są pozostawione w wózku pod sklepem albo przebywają w supermarkecie czy na podwórku. W sytuacji małego dziecka szczególnie ważny jest czas, zwłaszcza pierwsze godziny po zaginięciu.
W 2015 roku polska policja po raz pierwszy skorzystała z systemu Child Alert. Jego zadaniem jest natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem wszystkich dostępnych mediów – radia, telewizji, internetu, telefonów komórkowych i ekranów reklamowych. Dzięki temu została odnaleziona 10-letnia Maja, uprowadzona do Niemiec. W listopadzie ubiegłego roku system został użyty po raz drugi, gdy w Radomiu zaginął trzyletni Fabian.
W Polsce Dzień Dziecka Zaginionego obchodzimy od 2004 roku pod patronatem Fundacji ITAKA. Jego symbolem jest niezapominajka.

By został uruchomiony Child Alert muszą zostać spełnione trzy warunki – zaginione jest dziecko, istnieje ryzyko dla jego zdrowia lub życia i podejrzenie, że mogło dojść do uprowadzenia. W naszym kraju CA działa od listopada 2013 roku.
Oprócz Polski, funkcjonuje w 16 krajach europejskich, między innymi w Czechach, Niemczech, Francji, Holandii, Rumunii, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii, a także na terenie Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych powstała w 1999 roku, z inicjatywy dziennikarzy związanych z programem telewizyjnym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” oraz „Gazety Wyborczej”. Zajmuje się poszukiwaniem ludzi zaginionych, prowadzi antydepresyjny telefon zaufania oraz internetową bazę danych ludzi zaginionych. Jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce zajmującą się tym problemem. Fundacja udziela pomocy bezpłatnie. Współpracuje z Komendą Główną Policji. Jest członkiem Federacji Missing Children Europe.
W 2009 roku Itaka we współpracy z Telekomunikacją Polską uruchomiła bezpłatny, całodobowy numer 116 000 – Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka, pod którym eksperci udzielają porad i wsparcia.
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony w rocznicę zaginięcia, 25 maja 1979 roku, sześcioletniego mieszkańca Nowego Jorku. Etan Kalil Patz zaginął na Dolnym Manhattanie, gdy po raz pierwszy sam szedł na przystanek, skąd miał go zabrać szkolny autobus. Etan nie dotarł na miejsce, a ślad po nim zaginął. Był najintensywniej poszukiwaną osobą w Stanach Zjednoczonych i pierwszym zaginionym dzieckiem, którego zdjęcie zostało umieszczone na kartonach z mlekiem. Poszukiwania na skalę międzynarodową nie dały rezultatu. W 2001 roku Etan został oficjalnie uznany za zmarłego.

IAR/K.Koziełł/E.Porycka/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520