Dyrektorka szkoły w Tarnowie podrabiała podpisy i przywłaszczyła datki na WOŚP? Jest akt oskarżenia

Dyrektorka szkoły w Tarnowie podrabiała podpisy i przywłaszczyła datki na WOŚP? Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dyrektorce Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. Alicja C. odpowiadać będzie za przywłaszczenie pieniędzy zebranych podczas finału WOŚP i podrobienie podpisów wolontariuszy. Śledczy prześwietlają też jej działalność podczas innych akcji charytatywnych.

Tegoroczny finał WOŚP w Tarnowie zakończył się skandalem, który odbił się głośnym echem w całym kraju. Alicja C., która była szefową sztabu przy ZSEO – według śledczych – dopuściła się przestępstwa podczas przeliczania pieniędzy, które w puszkach przynieśli jej wolontariusze. – Oskarżono ją o przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórek w ramach WOŚP i podrobienie podpisów niektórych wolontariuszy na dokumentach związanych z rozliczaniem tych wpłat – mówi Marcin Stępień, Prokurator Rejonowy w Tarnowie.

Sama liczyła pieniądze
W sztabie przy ZSEO udzielało się w sumie 36 wolontariuszy. 14 stycznia po południu młodzi ludzie zaczęli wracać do szkoły, aby zdać puszki i rozliczyć się z zebranych pieniędzy. Przekazywali je bezpośrednio Alicji C. Już wtedy wolontariusze zastanawiali się, dlaczego pieniądze ma przeliczać tylko szefowa sztabu, skoro – według regulaminu WOŚP – powinna to robić komisja składająca się z kilku osób. – Każdy wolontariusz miał za zadanie liczyć najdrobniejsze nominały, te do 20 groszy. W tym samym czasie pozostałe pieniądze liczyła pani dyrektor. Zdaniem wolontariuszy pomijała część pieniędzy, przesuwając je na bok bez liczenia. Końcowa kwota według świadków była zaniżona o nawet kilkaset złotych – opowiadał w marcu tego roku naszemu reporterowi rodzic jednej z wolontariuszek. Alicja C. wyliczyła, że wolontariusze zebrali 4 tys. zł. Uczniowie, którzy przynieśli puszki z pieniędzmi, byli jednak przekonani, że do ich puszek wrzucono więcej pieniędzy. Swoimi wątpliwościami podzielili się z rodzicami, którzy jeszcze podczas finału Orkiestry zawiadomili o tym władze tarnowskiego sztabu WOŚP. Te z kolei zgłosili sprawę na policję.

Nielogiczne wytłumaczenie
Sprawą szybko zainteresowała się także prokuratura. Dopiero wtedy Alicja C. przyniosła kopertę, w której znajdowało się 5733 zł, czyli więcej, niż zostało wpłacone pierwotnie na konto WOŚP. Miała się wtedy wytłumaczyć, że te pieniądze się jej gdzieś zawieruszyły. – Oskarżona nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów i złożyła obszerne wyjaśnienia. Weryfikowaliśmy je i dla nas są one kompletnie niewiarygodne i nielogiczne – zaznacza prok. Stępień. Dodatkowo śledczy ustalili, że Alicja C. podrobiła podpisy kilku wolontariuszy. Dyrektorce grozi teraz do pięciu lat pozbawienia wolności. Kobieta jest obecnie zawieszona w obowiązkach. Jej przypadkiem zajmuje się także Kuratorium Oświaty w Krakowie. – Prowadzimy postępowanie wyjaśniające – przyznaje Dorota Skwarek, szefowa Wydziału Nadzoru Pedagogicznego. Sądowy finał WOŚP w sztabie przy ZSEO negatywnie wpływa na wizerunek Tarnowa. Jak przyznaje rzecznik prasowy Orkiestry – Krzysztof Dobies – to jedyny tak poważny incydent podczas tegorocznego finału w całej Polsce.

Inne akcje pod lupą śledczych
Wysłanie aktu oskarżenia do sądu nie oznacza końca zainteresowania prokuratury Alicją C. – Z postępowania wyłączyliśmy do dalszej analizy materiały na temat pozostałej działalności charytatywnej oskarżonej – podkreśla prok. Stępień. Szczegółów na razie nie chce zdradzać. Dyrektor ZSEO znana jest przede wszystkim z prowadzenia Szkolnego Centrum Wolontariatu „Empatia”, które organizuje zbiórki na wiele szczytnych celów. Kontrowersje pozostały jednak na przykład po zbiórce sprzed kilku lat na rzecz Fundacji Zmieńmy Świat, która pomaga przede wszystkim bezdomnym kotom. – W pewnym momencie pojawił się problem, bo chcieliśmy być obecni podczas przeliczania pieniędzy, a pani C. notorycznie nam odmawiała – wspomina Krzysztof Giemza, szef organizacji.

Reakcja władz miasta po zarzutach
Alicja C. usłyszała oficjalne zarzuty w sprawie przywłaszczenia pieniędzy z WOŚP na początku kwietnia. Prokuratura informację w tej sprawie przesłała do prezydenta Tarnowa, który postanowił z dniem 12 kwietnia zawiesić Alicję C. w pełnieniu obowiązków dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Zawieszenie nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy, chyba że postępowanie karne będzie nadal prowadzone.

Pierwsza taka sprawa w Tarnowie
Dwa największe sztaby WOŚP w Tarnowie znajdują się przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika oraz przy Pałacu Młodzieży. Podczas finału akcji na ulice miasta wychodzi ponad tysiąc wolontariuszy w różnym wieku. Podczas tegorocznego finału w Tarnowie zebrano 360 tys. zł, ustanawiając rekord. Sytuacja ze sztabu w ZSEO bardzo poruszyła kierownictwo sztabu WOŚP w mieście. – Pierwszy raz nas coś takiego spotkało i jest to sytuacja bardzo przykra. Liczymy na szybkie wyjaśnienie sprawy – mówi Agata Grudzień, zastępca szefa sztabu.

Red. AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0