HomeCiekawostki

Dorobił się na pandemi. Trafił na prestiżową listę miliarderów

Dorobił się na pandemi. Trafił na prestiżową listę miliarderów

Wiesław Żyznowski z Krakowa to największy wygrany pandemii. Jak donosi Forbes, jego majątek właśnie przekroczył magiczną granicę 1 miliarda dolarów. Przedsiębiorca z Krakowa właśnie trafił na globalną listę miliarderów Forbesa, stając się jednym z ponad 2 tys. najbogatszych ludzi na świecie. W III kwartale 2020 roku zarobił około 356 mln zł, to dokładnie 274 razy więcej niż rok temu.

– Jesteśmy firmą komercyjną, której produkty chronią życie i zdrowie milionów ludzi w blisko 70 krajach, ale jednocześnie w tak pełnym wyzwań okresie pandemii wspieramy Polskę w walce z koronawirusem. Wyrazem tego jest właśnie m.in. zapewnienie bariery ochronnej pracownikom publicznym, którzy troszczą się każdego dnia o bezpieczeństwo nas wszystkich – podkreśla dr Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical.

 

Mercator Medical – firma Żyznowskiego – w ciągu kilku miesięcy stała się jednym z kluczowych dostawców lateksowych rękawiczek na globalnym rynku. W fabryce, która znajduje się na granicy tajlandzko-malezyjskiej pracuje ponad 1000 osób, których produkty są sprzedawane na całym świecie. Wiesław Żyznowski urodził 30 maja 1964 roku w Krakowie. Ukończył w Krakowie Technikum Mechaniczne, Wydział Zarządzania AE, Wydział Filozoficzny UJ.

 

Współtworzył wraz z Piotrem Żyznowskim firmy Mercator. W latach 1991-2001 był z przerwą prezesem zarządu Mercator Medical (od 1998 r. – Merkator Poligrafia), oraz przewodniczącym rad nadzorczych Merkator Poligrafii (2001 – 2007) i Merkator Medicala (1996 – 2010). Od 2010 r. pełni funkcję prezesa zarządu Merkator Medicala.

 

Grupa Mercator Medical to producent rękawic medycznych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku. Z uwagi na swoje blisko trzydziestoletnie doświadczenie, to rozpoznawalna marka w branży medycznej, oparta na polskim kapitale. Jako producent sprzedaje do blisko 70 krajów na całym świecie, jako dystrybutor działa na rynkach Europy i Rosji – czytamy na stronie Mercator Medical. Firma produkuje m.in.:

 

  • Rękawice medyczne

 

  • Rękawice lateksowe

 

  • Rękawice syntetyczne – bezlateksowe

 

  • Rękawice nitrylowe

 

  • Rękawice winylowe

 

  • Rękawice neoprenowe

 

 • Rękawice poliizoprenowe

aip

COMMENTS