HomeTechnologie

Kupowanie na AliExpress może już nie być takie tanie. Rząd chce opodatkowania produktów z Chin

Kupowanie na AliExpress może już nie być takie tanie. Rząd chce opodatkowania produktów z Chin

AliExpress to jeden z najpopularniejszych sklepów internetowych, także wśród polskich klientów. Jego działanie nie podoba się jednak polskim władzom – na darmowych przesyłkach traci budżet państwa. Rozwiązaniem może być ich opodatkowanie.

 

AliExpress już od kilku lat jest tanią alternatywną dla takich platform sprzedażowych jak Allegro. Chętnie buszujemy po chińskim sklepie internetowym, bo możemy znaleźć tam właściwie wszystko, często za bezcen, a w dodatku – nie musimy płacić za przesyłkę. Co prawda na zamówione produkty czekamy kilka miesięcy, ale kto by się nad tym zastanawiał, skoro w Polsce za tę samą lub podobną rzecz zapłacilibyśmy nawet kilkadziesiąt złotych więcej?

 

Okazuje się jednak, że taniość produktów na AliExpress i darmowa przesyła jest zmorą dla polskiej skarbówki. Dzięki minimalizowaniu kosztów przesyłki przez chińskich sprzedawców, na przykład wysyłanie rzeczy w formie listów czy przekazywanie ich do Europy przez Bangladesz, traci na tym budżet państwa. Europejski Trybunał Obrachunkowy obliczył, że w UE straty mogą wynosić nawet 5 mld euro.

 

Dlatego też w Polsce już od jakiegoś czasu trwają zagorzałe dyskusje i prace nad tym, aby produkty z Chin opodatkować. W projekcie Rady Ministrów “o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw” pojawiają się zapisy, które miałyby uniemożliwić zakupy internetowe bez zapłacenia podatku VAT.

 

W projekcie można przeczytać: “Znacząca część sprzedaży towarów do konsumentów w UE, zarówno w ramach obrotu pomiędzy państwami członkowskimi, jak i w odniesieniu do towarów sprowadzanych do Unii z państw trzecich, dokonywana jest za pośrednictwem interfejsów elektronicznych, takich jak platforma, platforma handlowa, portal lub inne podobne środki.

 

Głównym problemem, który mają rozwiązać implementowane dyrektywy, jest niezadowalająca efektywność poboru VAT, a przy tym relatywnie duże obciążenia administracyjne i koszty ciążące na przedsiębiorcach oraz administracji skarbowej w związku z rozliczaniem podatku należnego od ww. transakcji i weryfikowaniem prawidłowości tego rozliczania”.

 

Wejście w życie planowanej ustawy oznaczałoby, że od 1 lipca 2021 roku AliExpress przestałoby być takie tanie jak dotychczas.

 

aip

COMMENTS