23.7 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Dom bez pozwolenia na budowę – najnowsze przepisy w 2023 roku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od 2022 roku można w Polsce postawić dom o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które marzą o własnej nieruchomości, a chcą ograniczyć niezbędne formalności do minimum. Nowelizacja przepisów w 2023 przewiduje dodatkowe zniesienie ograniczeń. Dowiedz się, jaki dom zbudujesz bez pozwolenia.

Jaki dom można obecnie wybudować bez pozwolenia?

Od 2022 roku domy o powierzchni do 70 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. To duże ułatwienie dla osób, które chcą postawić taki budynek bez dodatkowych kosztów oraz formalności. Znacząco przyspiesza to cały proces i pozwala cieszyć się wymarzoną nieruchomością w zdecydowanie krótszym czasie.

Dzięki nowelizacji przyjętej 29 marca 2023 roku przez rząd już niedługo będzie to dotyczyło także domów o powierzchni większej niż 70 m2. Aby rozpocząć budowę, wystarczy przesłanie do urzędu gminy zgłoszenia oraz zawiadomienie nadzoru budowlanego o terminie, w którym rozpoczną się prace.

Uproszczone zasady zwalniające z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę dotyczą budynków:

  • jednorodzinnych wolnostojących,
  • przeznaczonych wyłącznie na własne cele mieszkaniowe,
  • o maksymalnie dwóch kondygnacjach,
  • których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki.

Znowelizowane przepisy określają jednak wymóg ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika robót. Od 27 stycznia 2023 roku jest on dostępny w wersji elektronicznej. Można uzyskać do niego dostęp przez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Wybór takiej formy prowadzenia dziennika jest obecnie dobrowolny. Trzeba mieć na uwadze to, że papierowe wersje będą w użyciu wyłącznie do końca 2029 roku.

Brak konieczności oczekiwania na wydanie pozwolenia znacząco przyspieszy wszystkie prace i pozwoli je rozpocząć właściwie od razu po przesłaniu zgłoszenia. Przepisy te nie weszły jednak jeszcze w życie, dlatego trzeba na bieżąco śledzić informacje rządowe.

Zgłoszenie budowy domu – jakie dokumenty są potrzebne?

Do zgłoszenia budowy domu niezbędne jest dołączenie określonych dokumentów. Jest to m.in. wspomniany już dziennik budowy, a także projekt budowlano-techniczny oraz decyzja o warunkach zabudowy, jeśli na danym obszarze nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Nowe przepisy zakładają także, że organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą miały prawa wniesienia sprzeciwu do takiego zgłoszenia.

Budowa domu bez pozwolenia wiąże się z dużymi kosztami, dlatego większość inwestorów decyduje się na zaciągnięcie kredytu na ten cel. Jest on oferowany przez wszystkie większe banki działające na rynku. Poszczególne propozycje różnią się od siebie kosztami oraz dokładnymi warunkami. Najlepsze kredyty mieszkaniowe charakteryzują się przede wszystkim dostępnością oraz przejrzystymi zasadami ich udzielania oraz spłaty. Zanim wybierzesz konkretny kredyt, porównaj jego koszty z innymi propozycjami, co pomoże Ci podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Budowa domu bez pozwolenia – co warto wiedzieć na ten temat?

Znajdź najkorzystniejszy kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia na finanse.rankomat.pl i rozpocznij budowę swojej wymarzonej nieruchomości. W tym celu musisz kupić gotowy projekt lub pobrać go z darmowej bazy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zawiera ona sporo propozycji, dlatego każdy może znaleźć taką, która jest najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Obecnie baza ta zawiera projekty domów o powierzchni do 70 m2, ale w związku z nowelizacją przepisów mają się w niej stopniowo pojawiać także propozycje większych budynków. Skorzystanie z darmowego projektu to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce maksymalnie ograniczyć koszty inwestycji.

Po zakończeniu prac budowlanych najczęściej wystarczy dokonać zgłoszenia zakończenia budowy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Powinien to zrobić kierownik budowy. Niezbędne jest także dołączenie wszystkich wymaganych dokumentów. Po dokonaniu zgłoszenia trzeba odczekać 14 dni na ewentualny sprzeciw ze strony urzędu. Jednak, jeśli wszystkie warunki dotyczące budynku bez pozwolenia zostały spełnione, to nie trzeba się tego obawiać. Po upływie dwóch tygodni można rozpocząć użytkowanie budynku.

W większości przypadków zgłoszenie zakończenia budowy jest wystarczające. Niekiedy trzeba jednak uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Dotyczy to jednak wyłącznie w przypadku, gdy budynek ma być użytkowany jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych lub, gdy właściciel sam wystąpił o taki dokument.

Budowa domu bez pozwolenia to świetne rozwiązanie dla każdego, kto marzy o własnym lokum. Wejście w życie przepisów pozwalających postawić budynek większy niż 70 m2 z pewnością wpłynie na dużą popularność takiej opcji. Zmniejszenie liczby formalności pozwala skrócić czas inwestycji i zdecydowanie szybciej cieszyć się własnym domem. Dużą zaletą jest także możliwość skorzystania z bazy darmowych projektów, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520