HomePILNE

Czy dojdzie do podziału Hiszpanii?

Czy dojdzie do podziału Hiszpanii?

Premier Hiszpanii zapewnił, że Katalonia nie odłączy się od Hiszpanii. Nie ujawnił jednak, czy posłuży się 155. artykułem konstytucji, pozwalającym na zawieszenie autonomii, jeśli region łamie postanowienia ustawy zasadniczej. “Niech wszyscy będą pewni, że rząd nie dopuści do ogłoszenia jakiejkolwiek deklaracji niepodległości. Hiszpania pozostanie Hiszpanią i to na długi czas” -powiedział.

Trwający w Hiszpanii kryzys jest – zdaniem rozmówcy El Pais – bitwą o Europę. Przypomniał, że celem powstania Unii Europejskiej było stworzenie przestrzeni wolności, dobrobytu i przestrzegania prawa. Jednak teraz Wspólnota Europejska została zagrożona przez populizm. “Innym rodzajem populizmu jest narodowy populizm, którego przykład mamy teraz, który uderza w fundamenty Unii Europejskiej, w państwo prawa, w obowiązujące zasady. Dlatego on też jest problemem Europy” – dodał.

Premier przypomniał, że katalońskie partie przez lata przyczyniały się do rozwoju Hiszpanii. Dzięki nim powstała nowa konstytucja i kraj wszedł do Unii Europejskiej. Nacjonaliści katalońscy kilkakrotnie wchodzili w koalicje rządowe. Mariano Rajoy mówił, że tęskni za tamtymi, gotowymi do negocjacji politykami.

IAR/wyso/nyg

COMMENTS