25.7 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Dodatkowe dwa dni wolne od pracy. Nowy projekt rządu – kto skorzysta z wolnego?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy – projekt ustawy został przyjęty przez rząd i już jest w Sejmie. Osoby, które będą chciały skorzystać z dodatkowych dwóch dni wolnych od pracy będą musiały spełnić tylko jeden warunek. 

 

 

Osobom, które oddadzą krew lub osocze, będzie przysługiwać nie jeden jak do tej pory, ale dwa dni wolnego od pracy – podaje Fakt. Najnowsza nowelizacja tzw. Ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 wprowadza wiele rozwiązań. Wśród nich znalazły się zapisy dotyczące honorowych krwiodawców. Jak podaje Fakt, nowelizacja zmieniła ustawę z 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi.

 

Najnowsza nowelizacja o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 dodaje nowy artykuł do obowiązującej dotąd ustawy o publicznej służbie krwi. Zakłada on, że honorowemu dawcy krwi przysługuje już nie jeden dzień zwolnienia od pracy, ale dwa. Dodatkowe dwa dni wolne od pracy przysługują dawcom. Można będzie z nich skorzystać w dniu, w którym oddało się krew lub jej składniki (czyli np. osocze), oraz w dniu następnym. Chodzi głównie o to, by zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza pomocnego w leczeniu innych zakażonych koronawirusem.

 

Jak podaje Fakt, dodatkowe dwa dni wolne od pracy to nie jedyny przywilej, jaki czekać ma honorowych dawców. Osoby, które oddały co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19 będą mogły także liczyć na ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd i już jest w Sejmie.

 

Osocze ozdrowieńców może uratować życie kolejnych chorych. W Kujawsko-Pomorskiem można je oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy. Dawcą osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:

 

    • były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo oraz

 

    • uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów minęło 28 dni, a w przypadku osób bezobjawowych minęło 18 dni od zakończenia izolacji.

 

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane są dodatkowe badania. Osocze osób, które przechorowały Covid-19 jest na wagę złota, bo może uratować komuś życie. Stale go w szpitalach brakuje, a potrzeby są ogromne. Przyłączam się do apelu medyków, którzy mówią o konieczności pospolitego ruszenia w tej dziedzinie. Osocze można oddać w każdej stacji krwiodawstwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Od dawcy, po wywiadzie telefonicznym i po wypełnieniu kwestionariusza pobierana jest próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około 500-650 ml osocza. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Osocze można oddać 3 razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.

 

Dni wolne od pracy w 2021 roku:

 

Zgodnie z polskim prawem dniami wolnymi od pracy są wszystkie niedziele oraz następujące święta:

 

    • 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok

 

    • 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli

 

    • 4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt

 

    • 5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt

 

    • 1 maja (sobota) – Święto Pracy

 

    • 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja

 

    • 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

 

    • 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

 

    • 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego

 

    • 1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych

 

    • 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości

 

    • 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt

 

    • 26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

 

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 130 § 2) za każde święto przypadające w sobotę pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520