Tarcza antyinflacyjna odnosząca się nośników energii będzie obowiązywać do końca roku, od 1 stycznia ceny prądu oraz gazu będą zamrożone – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że dusząc cen energii rząd stara się obniżyć inflację.
Szef rządu podczas wtorkowej konferencji prasowej przyznał, że Komisja Europejska miała zastrzeżenia co do kształtu polskiej tarczy antyinflacyjnej. Jak zapewnił premier, tarcza w obecnym kształcie – zgodnie z obietnicą – będzie utrzymana do końca 2022 r. Od 1 stycznia – dodał – obowiązywać będą nowe mechanizmy osłonowe, tak „żeby chronić Polaków przed skutkami wysokiej inflacji”.
Mateusz Morawiecki wskazał tu na dwa rozwiązania dotyczące zamrożenia cen energii elektrycznej oraz taryf na gaz w 2023 r.
Premier przypomniał, że w ramach ograniczenia cen prądu dla gospodarstw domowych, do zużycia do 2 MWh zapłacą one tyle ile w 2022. Większe limity odnoszą się do rodzin z osobami z niepełnosprawnością (2,6 MWh) oraz rodzin wielodzietnych i prowadzących gospodarstwa rolne – 3 MWh. Powyżej tego limitu taryfa na prąd zamrożona będzie na poziomie 693 zł za MWh.
Drugim rozwiązaniem – o którym mówił premier – jest zamrożenie taryf na gaz w 2023 r. Zgodnie z projektem ustawy, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe. Maksymalną cenę na gaz określono na 200,17 zł/MWh. Dla najuboższych przewidziano ponadto zwrot podatku VAT.
„Ceny energii to praźródło wszystkich innych cen (…) w związku z tym dusząc ceny energii staramy się zdusić inflację wielu innych produktów, wielu innych usług” – podkreślił szef rządu. (PAP)
autor: Michał Boroń
Rzeczkowska: w tym tygodniu rozporządzenie MF wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność
W tym tygodniu ukaże się rozporządzenie MF wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność – poinformowała we wtorek szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że wydłuży ono stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych.
Przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, jeżeli chodzi o żywność – zerowy VAT na żywność – wskazała minister finansów podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
„Jeszcze w tym tygodniu, do końca tego tygodnia ukaże się rozporządzenie Ministra Finansów, w tym przypadku stawka zero procentowa zostanie wprowadzona właśnie w drodze rozporządzenia MF, które wydłuży stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych” – przekazała Rzeczkowska.
Dodała, że w przypadku pozostałych rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będą stosowane m.in. tarcze energetyczne, tarcza gazowa. Rzeczkowska wskazała też na „dodatki ciepłownicze, ochronę osób, które ogrzewają swoje mieszkania, ciepło z rekompensatą, limity cen energii, zamrożenia cen energii, gazu”.
Szefowa resortu finansów zwróciła uwagę, że budżet realizowany w tym i przyszłym roku to „budżet bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polaków”. „Przez to bezpieczeństwo rozumiem (…) bezpieczeństwo społeczne, socjalne, programy społeczne, które PiS realizuje, i które będziemy kontynuować” – zapewniła. Dodała, że chodzi też o „bezpieczeństwo fizyczne, obronność Polski”.
Wskazała na 3-proc. wzrost wydatków budżetowych w tym zakresie, m.in. na zakup sprzętu obronnego, „na podniesienie bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa Unii Europejskiej”. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco
maja/ skr/