HomePOLSKA

Do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dołączyło 23 Polaków

Do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dołączyło 23 Polaków

Do grona Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dołączyło dwudziestu trzech Polaków. Medale i dyplomy dla zasłużonych odebrały w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie rodziny i bliscy uhonorowanych.

Stella Zylberstein ocalona przez Józefa Izdebskiego, odznaczonego dziś pośmiertnie medalem, przyjechała na uroczystość z Izraela. Kobieta ukrywała się w domu Izdebskich aż do momentu, kiedy poczuła, że rodzina żyje w strachu. “Ja z resztą się nie bałam, wiedziałam, że ludzie są dobrzy. Jestem dzień tu, dzień tam, ale żyję. Cieszyłam się życiem” – mówiła Informacyjnej Agencji Radiowej.
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała, że medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata to najważniejsze izraelskie odznaczenie. „To odpłacenie długu historycznego” – mówi ambasador Izrela. „Trzeba pamiętać nie tylko zło, ale i dobro” – dodaje.
Medal “Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” jest wręczany od 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. To najwyższe rangą izraelskie odznaczenie nadawane za bezinteresowne narażanie życia dla tarowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, a często obcych ludzi narażonych na zagładę.
Do 1 stycznia 2019 roku medalem odznaczonych zostało 27 tys. 362 osoby, w tym 6992 Polaków, którzy są najliczniejszą grupą wśród odznaczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Katarzyna Ingram/jf/dyd

COMMENTS