HomeKultura

Design PRL-u w Muzeum Emigracji w Gdyni

Design PRL-u w Muzeum Emigracji w Gdyni

Ponad 10 000 obiektów liczy kolekcja Muzeum Emigracji w Gdyni. Jeden z nich będzie co miesiąc prezentowany w ramach cyklu “Przejdźmy do rzeczy”. Jego historię ujętą w kontekście zjawisk kulturowych, takich jak design, moda, sztuka czy muzyka przybliżać będą znawcy danej dziedziny. Na początek biorą pod lupę prawdziwy rarytas – archiwalny slajd z nieznaną pasażerką rejsu m/s Batory.

Punktem wyjścia w dyskusji pt. „Rozbieranie PRL” będzie prawdziwy rarytas – archiwalny slajd z kolekcji muzeum, którego nie można zobaczyć ani na wystawie stałej ani na czasowej. Uczestnicy spotkania prowadzonego przez Annę Bojarowicz – dziennikarkę i blogerkę interesującą się modą, pochylą się na fotografią autorstwa Edmunda Peplińskiego. Ukazuje ona nieznaną pasażerką rejsu m/s Batory, której wyszukany strój będzie punktem wyjścia do szerszych rozważań na temat mody w PRL.

– Pod lupę wzięte zostaną krótkie żakiety, golfy, i duże okulary przeciwsłoneczne – podaje Katarzyna Mejna, specjalistka ds. marketingu Muzeum Emigracji w Gdyni. – Będzie o ich historii i znaczeniu dla stylu ubioru lat 60. Nie zabraknie również opowieści o Beatlesach, rewolucji seksualnej, stroju bikini i subkulturze hippisowskiej. Ponadto będzie można posłuchać o modzie jako zjawisku socjologicznym i elemencie komunikacji a także o tym jakie znaczenie polityczne miał wygląd w czasach PRL-u.

– „Przejdźmy do rzeczy” to cykl spotkań w Muzeum Emigracji, podczas którego będą prezentowane wybrane przedmioty z muzealnej kolekcji, która liczy ponad 10 000 obiektów. Raz w miesiącu prezentowany będzie jeden eksponat, którego nie można zobaczyć na wystawie stałej. Jego historię ujęta w kontekście zjawisk kulturowych, takich jak design, moda, sztuka czy muzyka przybliżać będą znawcy danej dziedziny. Gromadzone od 2012 roku najciekawsze obiekty Muzeum Emigracji w Gdyni można oglądać poprzez portal: zbiory.muzeumemigracji.pl.

„Przejdźmy do rzeczy”: „Rozbieramy PRL” – rozmowy wokół wybranych eksponatów ze zbiorów Muzeum Emigracji 24.03.2016, czwartek, godz. 18.00, sala multimedialna MEG,ul. Polska 1. Następne spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 18.00 pt.„Czysty design”. Tym razem – w roli bohatera wystąpi – podróżny zestaw do golenia z drugiej połowy XX wieku. O jego klasycznym wzornictwie, ale także o zaskakującym znaczeniu i nieoczywistym wykorzystaniu przedmiotów toaletowych w sztuce opowie Małgorzata Paszylka-Glaza z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

COMMENTS