Denis Urubko, Adam Bielecki i Piotr Tomala po akcji na Nanga Parbat: “Nie możemy się doczekać powrotu pod K2”

Denis Urubko, Adam Bielecki i Piotr Tomala po akcji na Nanga Parbat: “Nie możemy się doczekać powrotu pod K2”

Trzech uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat wciąż nie może wrócić do bazy pod K2. Denis Urubko, Adam Bielecki i Piotr Tomala po akcji na Nanga Parbat nadal są w miejscowości Skardu. Himalaiści, którzy w nocy z soboty na niedzielę uratowali Francuzkę Elisabeth Revol, przebywają w hotelu. Czekają na śmigłowiec i poprawę pogody. 

“Nie możemy się doczekać powrotu pod K2” – powiedział Polskiemu Radiu Adam Bielecki. Jednak te kilka dni w mieście były – w jego ocenie – potrzebne, żeby ochłonąć, nabrać dystansu do tego, co się zdarzyło, a także by poradzić sobie z tym, że nie udało się pomóc Tomaszowi Mackiewiczowi. “To jest trudne, dlatego tym bardziej nie możemy się doczekać, kiedy już będziemy z chłopakami w bazie” – podkreślił himalaista. Dodał, że chciałby wrócić do tego, na czym się zna najlepiej, czyli do wspinania.
Czwarty z biorących udział w akcji, Jarosław Botor zdecydował dziś o powrocie do Polski ze względu na sytuację rodzinną. Zdaniem Adama Bieleckiego, obecność ratownika medycznego w bazie jest czymś cennym, czego dowiodła choćby akcja na Nanga Parbat, którą Jarosław Botor kierował. Choć brak ratownika uważa za osłabienie zespołu, to wyraża zrozumienie i szacunek dla podjętej przez Jarosława Botora decyzji o powrocie. “W życiu są ważniejsze sprawy niz zdobywanie gór” – mówi Adam Bielecki.
Teraz w ekspedycji na K2 bierze udział 12 himalaistów. Czterech z najlepszą aklimatyzacją w sobotę ruszyło na pomoc polsko-francuskiemu zespołowi na innym ośmiotysięczniku Nanga Parbat. Denis Urubko i Adam Bielecki sprowadzili Francuzkę Elizabeth Revol. Pomagali im Piotr Tomala i Jarosław Botor. Ewakuację Tomasza Mackiewicza z wysokości około 7200 metrów uniemożliwiło załamanie pogody. Polsko-francuski duet utknął na zboczach Nanga Parbat po zdobyciu szczytu.
Mierzący 8611 metrów K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie i ostatnim niezdobytym zimą. Polacy wyjściem na jego wierzchołek chcą zakończyć historię zimowej eksploracji Himalajów i Karakorum.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Pawlica/dw/jl/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0