Częstochowa: Sprawę tęczowego godła bada na razie policja. Internet wrze

Częstochowa: Sprawę tęczowego godła bada na razie policja. Internet wrze

Orzeł biały na tęczowym tle był jednym z symboli niedzielnego Marszu Równości w Częstochowie. Budził kontrowersje. Minister Joachim Brudziński zapowiedział, że sprawa trafi do prokuratury.

W niedzielę ulicami Częstochowy przeszli uczestnicy, zorganizowanego po raz pierwszy w tym mieście, Marszu Równości. Uczestniczyło w nim ok. 600 osób z tęczowymi flagami i transparentami, na których widniały hasła wzywające do poszanowania inności i tolerancji.

 

Wśród symboli marszu pojawił się także orzeł biały na tęczowym tle. Wywołało to oburzenie części internautów i falę komentarzy na portalach społecznościowych. Jedną z nich jest użytkownik Twittera o nicku „Wkurzony emeryt”. – Funkcjonariusze widzą, bo chyba ślepi nie są, sprofanowane godło Rzeczpospolitej i nie reagują! – napisał na Twitterze, prosząc jednocześnie ministra Joachima Brudzińskiego o interwencję w tej sprawie. Minister Brudziński szybko odpowiedział na komentarz „Wkurzonego emeryta”.

 

– Policjanci zareagowali i w twej sprawie będzie zawiadomienie do prokuratury o znieważenie i profanację symboli narodowych – napisał. Na jego wpis zareagowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. – Minister Brudziński nie zainteresował się na marszu równości w Częstochowie tymi, którzy mieli hasła pełne nienawiści do ludzi, tylko orłem na tęczowym tle. Paranoja. Na mnie też pan minister doniesie? Polska jest piękna, tolerancyjna i otwarta. Orzeł też – czytamy na oficjalnym profilu facebookowym posłanki, która do wpisu dołączyła swoje zdjęcie w koszulce z tęczowym orłem w koronie. Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy – jedne są pełne krytyki wobec takiego wykorzystania wizerunku orła białego, inne nie traktują tego, jako znieważenia symbolu narodowego.

 

– Orzeł Biały to godło narodowe. To nie byle wrona (…). Dla każdego normalnego Polaka to świętość – pisze jeden z użytkowników Facebooka. – Do symboli najbardziej są przywiązani ci, którzy własnych rodaków by kamienowali za nic – dodaje inny. Internauci w komentarzach dopytują także, czy do prokuratury zgłoszono np. sklepy sprzedające odzież patriotyczną oraz fakt noszenia przez Pierwszą Damę – Agatę Dudę – koszulki z symbolem orała białego. Jak czytamy na stronie internetowej tvn24.pl, obecnie sprawę flagi bada policja.

 

– Wyjaśniamy okoliczności zgłoszenia, które wpłynęło do nas w sprawie flagi niesionej przez uczestników marszu równości. Śledczy przyjęli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z artykułu 137 kodeksu karnego, dotyczącego publicznego znieważenia znaku lub symbolu państwa – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka częstochowskiej policji Marta Ladowska. Za złamanie wspomnianego wyżej paragrafu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

aip

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0