16.3 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Czeka nas podwyżka cen benzyny, oleju napędowego i prądu, a w konsekwencji… wszystkiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Podatek od sprzedaży detalicznej, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia br., przyczyni się w nadchodzących tygodniach do wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych- alarmuje konfederacja Lewiatan.

Zdaniem Przemysława Pruszyńskiego, doradcy podatkowego Konfederacji Lewiatan, biorąc pod uwagę niskie i niestabilne marże ze sprzedaży detalicznej paliw, nowy podatek przełoży się na kolejną podwyżkę cen na stacjach benzynowych. – Wpłynie również na wyższe koszty transportu, co spowoduje wzrost cen w gospodarce. Dlatego apelujemy o wyłączenie sprzedaży detalicznej paliw spod podatku od handlu – mówi Pruszyński.

 

Zdaniem przedstawicieli Konfederacji, lista firm, które muszą zapłacić nowy podatek jest dużo szersza niż tylko sieci handlowe. Jak wskazano w komunikacie, obowiązek ten dotyczy m.in. przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną paliw silnikowych.

 

Wskazani przedsiębiorcy będą musieli zapłacić daninę w znacznej części od sprzedaży, na której wartość wpływają już obecnie pobierane podatki i opłaty. – Dzisiaj ponad 50 proc. ceny detalicznej benzyny i oleju napędowego stanowią opłata paliwowa, emisyjna, podatek akcyzowy i VAT- napisano.

 

***

Za prąd zapłacimy średnio 8 złotych więcej miesięcznie. Natomiast za gaz rachunki powinny być „nieznacznie niższe”.

Każdego roku w ostatnim kwartale w Urzędzie Regulacji Energetyki prowadzone są postępowania po których zatwierdzane są taryfy za energię elektryczną i paliwa gazowe na kolejny rok. Na rachunek za energię elektryczną składają się: koszt sprzedaży energii oraz koszt jej dystrybucji. Taryfa za dystrybucję uwzględnia tzw. opłatę mocową, która naliczana jest od 1 stycznia br.

 

Jak podano w komunikacie, zmiany taryf na bieżący rok spowodują, że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 9 do ponad 10 proc., co przekłada się na kwotowy wzrost płatności o około 8 złotych miesięcznie.

 

Rachunek za gaz również składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Prezes URE zatwierdza taryfę na sprzedaż gazu tylko do odbiorców w gospodarstwach domowych. Natomiast dystrybucja gazu, podobnie jak energii elektrycznej – jako obszar monopolu naturalnego – jest taryfowana dla wszystkich grup odbiorców.

 

Jak podano w komunikacie, największa część odbiorów gazu ziemnego obsługiwana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG) oraz PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD). Na skutek zmian w cennikach tych dwu przedsiębiorstw gazowych kompleksowe płatności odbiorców w gospodarstwach domowych w 2021 roku po wprowadzeniu w życie tych taryf spadną od ok. 0,5 do ok 1,7 proc.

 

– Nominalnie oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 10 groszy mniej miesięcznie. Odpowiednio mniej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą ponad 4 zł mniej miesięcznie- podano.

 

 

AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520