Czarnecki o wecie ws. Karty Praw Podstawowych

Czarnecki o wecie ws. Karty Praw Podstawowych

Ryszard Czarnecki powiedział w radiowej Jedynce, że weto ministra sprawiedliwości wobec konkluzji Rady Unii Europejskiej w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych jest wyrazem konsekwentnego stanowiska Polski. 
Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że Polska już ponad dziesięć lat temu uznała, że Karta nie jest dla niej obligatoryjna. “Ja jestem za tym, żeby Unia Europejska funkcjonowała, ale żeby nie miała charakteru ideologicznego” – powiedział Ryszard Czarnecki. Dodał, że Unia ma być, jego zdaniem, związkiem państw narodowych, z których “każde sobie własny dom mebluje jak chce, w wymiarze ideowym, w wymiarze korzeni, odniesień historycznych i również współczesnych”.
Ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło wczoraj, że poszanowanie praw i wolności wszystkich obywateli oraz tolerancja to w Polsce element wielowiekowej tradycji, a nie wyłącznie przepisów. “Dlatego Polska jako członek europejskiej ‘unii wartości’ czuje się strażnikiem praw i wolności określonych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Uznaje za swój obowiązek występowanie w obronie tych, których prawa i wolności są łamane” – napisano w oświadczeniu resortu.
Ministerstwo zapewniło, że Polska, uczestnicząc w pracach nad Konkluzjami Rady UE w sprawie stosowania Karty, wniosła o to, by – na równi między innymi z kwestią przestrzegania praw osób o odmiennej orientacji seksualnej, dzieci, imigrantów czy kobiet – uwzględnić potrzebę ochrony chrześcijan i wyznawców judaizmu przed dyskryminacją religijną. Sformułowana w dwóch zdaniach poprawka polskiej delegacji mówiła, że Rada UE dostrzega także ten problem i uważa, że należy mu przeciwdziałać. Jak napisano w komunikacie, Rada UE tak jednak nie uważa. Dlatego Polska zdecydowała się zgłosić sprzeciw wobec konkluzji w sprawie stosowania Karty.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0