Bułgaria: Pogrzeb zamordowanej dziennikarki [AKTUALIZACJA]

Bułgaria: Pogrzeb zamordowanej dziennikarki [AKTUALIZACJA]

Dziś uroczystości pogrzebowe zamordowanej bułgarskiej dziennikarki śledczej Wiktorii Marinowej. Pogrzeb odbędzie się w mieście Ruse na północy Bułgarii.
Policja w Niemczech zatrzymała mężczyznę oskarżonego o zabójstwo dziennikarki. Według bułgarskiej prokuratury, dotychczas zebrane dowody wskazują na seksualne podłoże zabójstwa. Dziennikarka miała być przypadkową ofiarą 21-latka. Premier Bojko Borisow skrytykował autorów publikacji na temat motywów morderstwa Wiktorii Marinowej. Dodał, że pośpiech, z jakim ukazywały się informacje, mógł doprowadzić do niepowodzenia śledztwa.
Brutalne morderstwo dziennikarki śledczej poruszyło międzynarodową opinię publiczną. Swoje oburzenie wyraziły ONZ, Komisja Europejska, Rada Europy oraz deputowani Parlamentu Europejskiego.
30-letnia Wiktoria Marinowa była dyrektorem administracyjnym lokalnej telewizji i prowadziła programy śledcze. Ostatnio zajmowała się głośną aferą dotyczącą defraudacji unijnych funduszy. Miały być w nią wmieszane firmy budowlane, oligarchowie i politycy.

 

 

[AKTUALIZACJA]

Setki osób przybyły na pogrzeb zamordowanej bułgarskiej dziennikarki Wiktorii Marinowej. Uroczystości odbyły się w jej rodzinnym mieście Ruse nad Dunajem. Tam też tydzień temu znaleziono jej ciało.

Przed katedrą w Ruse, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe, wystawione było zdjęcie zamordowanej dziennikarki i księga kondolencyjna. Część przybyłych do kaplicy trzymała w rękach kwiaty, inni zapalone świeczki. Brutalne zabójstwo 30-letniej dziennikarki poruszyło całą Bułgarię, wywołało też oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. Tymczasem niemiecki sąd zgodził się na ekstradycję Bułgara, który jest podejrzany o zamordowanie Wiktorii Marinowej. Podczas przesłuchania zaprzeczył on, że zamierzał zabić i zgwałcić dziennikarkę. Przyznał, że uderzył nieznaną mu kobietę w parku będąc pod wpływem narkotyków i alkoholu. Tam Marinowa uprawiała jogging. Zdaniem bułgarskich śledczych, Mariowa była przypadkową ofiarą 21-latka, a zabójstwo nie miało związku z jej pracą. Mimo to morderstwo dziennikarki wywołało dyskusje na temat wolności prasy i korupcji w Bułgarii. Zwróciło też uwagę na dziennikarskie śledztwo w sprawie malwersacji unijnych funduszy. Sprawą zajmuje się bułgarska prokuratura.
Wiktoria Mariowa była dyrektorem administracyjnym lokalnej telewizji, prowadziła tam też program śledczy. Miała 7-letnią córkę.

 

 

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila/em/as

 

 

IAR/afp/wcześ./kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0