23.7 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Coleen Paderewski — promowanie dziedzictwa Paderewskiego w USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Coleen Jan Paderewski jest najbliższą krewną Ignacego Jana Paderewskiego w USA. W czasie wizyty w Salt Lake City zaprosiła nas na spotkanie do swojej rezydencji i zapoznała z kolekcją dotyczącą Ignacego Jana Paderewskiego. Potem przeprowadziliśmy z nią wywiad radiowy dla Radia dla Ciebie – Polski FM, Chicago, w czasie którego opowiedziała słuchaczom wiele ciekawych faktów związanych z jej rodziną i bogatym dziedzictwem Paderewskiego.

Coleen Paderewski organizuje od wielu lat Festival Muzyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Salt Lake City, Utah.

W spotkaniu w rezydencji Coleen Paderewski uczestniczyli (od l-p): Lukasz Sewera, polski lekarz pracujący w szpitalach w Salt Lake City; Coleen Paderewski, gospodarz; Maryan Wu, oraz Pan George, mąż Coleen Padrewski.

Ignacy Jan Paderewski był wybitnym pianistą, kompozytorem, mężem stanu, filantropem, który poświęcił całe swoje życie nad pracą dla Polski: najpierw nad uzyskaniem poparcia USA – prezydenta Wilsona i amerykańskich elit dla odbudowy państwa polskiego po I wojnie światowej i dla odzyskania niepodleglosci. Udało się to w 1918. Paderewski był jednym z najbardziej znanych przywódców w tamtym czasie. Potem pełnił urząd premiera.

W czasie swojej kariery zawodowej na przestrzeni kilku dekad zagrał 1500 koncertów w USA, podróżował po kontynencie europejskim, był w Australii i w Południowej Afryce.  Za swoje koncerty otrzymywał ogromne jak na owe czasy sumy pieniędzy, dzięki czemu zebrał fortunę. Większość pieniędzy przeznaczył na pomoc dla Polski, na pomoc dla weteranów, pomagał dzieciom, wspierał programy walki z głodem w okresie powojennym.

Ignacy Jan Paderewski zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku.Trwała wtedy II wojna światowa. Po śmierci zorganizowano mu uroczysty pogrzeb na cmentarzu dla zasłużonych Amerykanów w Arlington, koło Waszyngtonu. Jego życzeniem było, aby jego prochy były pochowane w wolnej, niepodległej Polsce. Upłynęło 51 lat nim to życzenie zostało spełnione przez Prezydenta George’a W. Busha, Sr., ówczesnego prezydenta USA i prochy Paderewskiego zostały uroczyście przewiezione w 1992 roku do wolnej, niepodległej Polski.

Coleen Paderewski jest autorką ksiązki „Paderewski. His Journey Home”/”Paderewski. Jego powrót do domu”, w której opisuje powrót prochów Ignacego Jana Paderewskiego do Polski w 1992 roku, w czasie uroczystej ceremoniii z udziałem prezydenta George’a Busha, Sr., Ambasadora Edwarda Rownego, Edwarda Derwinskiego, Sekretarza d/s Weteranów USA. Coleen Paderewski była zaproszona wraz z rodziną przez Biały Dom do towarzyszenia Ignacemu Janowi Paderewskiemu w jego ostatniej podróży do ojczyzny nad Wisłą.

Prezydent George Bush mówił w swoim przemówieniu o zasługach Paderewskiego dla obu naszych narodów, o jego fascynacji Polską. Zapewnił, że Ameryka pomoże Polsce, że „Stany Zjednoczone pragną, aby Polska była wolna, teraz i na zawsze”.

Coleeen pokazywała nam z sentymentem zaproszenia jakie otrzymała z Białego Domu na te uroczystości, a także artykuły z polskich gazet, jakie wówczas opublikowano na ten temat.

Coleen Paderewski mieszka od ponad 40. lat w Salt Lake City, w Utah. Jest zaangażowana w promocję dziedzictwa Paderewskiego. Z dumą nosi koszulkę z biało-czerwona flagą.  Coleen organizuje od wielu lat Festiwal Muzyki im. Paderewskiego – Paderewski Music Festival of Salt Lake City we współpracy z Gifted Music School i innymi instytucjami. Ta placówka muzyczna dla zdolnej młodzieży  została i jest prowadzona przez Eugena Watanabe, laureata Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej i kształci  talenty muzyczne  z różnych części USA i przyciąga talenty muzyczne na Festiwal Paderewskiego.

Coleen Paderewski pokazała nam interesującą dokumentację i zdjęcia związane z jej dzieciństwem i młodością w Kalifornii. Jej ojciec Clarence Joseph Paderewski był kuzynem Ignacego Paderewskiego. Clarence Thomas urodził się w Stanach Zjednoczonych. Był znanym architektem i prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów (American Institute of Architects). Mieszkał w San Diego, w Kalifornii. Był znany z wielu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie architektury. Jej matka Cecilia Paderewski była z zawodu inżynierem aeronautycznym. Była jedną z pierwszych kobiet w tym zawodzie.

Coleen Paderewski jest absolwentką Uniwersytetów w Kalifornii: Polytechnic State University oraz San Diego State University.

W Festiwalu im. Paderewskiego w Salt Lake City w 2018 roku uczestniczyło 250 młodych artystów. Uczestnicy tego konkursu otrzymali specjalny medal z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „2018-100th Anniversary of the Freedom of Poland. Paderewski Music Festival”.

Coleen z dumą opowiada o swoich dzieciach. Ma trójkę dzieci, które są już dorosłe i mają na swoim koncie wiele osiągnięć zawodowych i społecznych.  Ma 10. wnucząt. Nauczyła wszystkie grać na instrumencie, gry w tenisa i jeździć na nartach.

Coleen pracowała przez 40. lat jako instruktor narciarstwa w Salt Lake City, w pobliżu miejsca, gdzie miała miejsce zimowa olimpiada w 2022 roku. Ma najwyższe kwalifikacje jako instruktor narciarski.  Jest także instruktorem gry w tenisa.

Coleen Paderewski ma w swojej kolekcji wiele medali, pamiątek sportowych, zarówno własnych jak i swoich dzieci. Wśród nich są zdjęcia, pamiątki związane z jej udziałem w zespołach organizacyjnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku.

Celem jaki stawia sobie Coleen Paderewski jest popularyzowanie wiedzy o Dziedzictwie Paderewskiego poprzez muzykę, festivale, poprzez publikację książki o nim, poprzez wykłady dla dzieci i młodzieży w różnych szkołach. Jest wspaniałym ambasadorem polskości w Salt Lake City i w USA.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk

Photo: Autor w czasie spotkania z Coleen Paderewski w Salt Lake City

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520