HomeUSAHouston

Chiny mają 72 godziny na zamknięcie konsulatu w Houston! “To centrum chińskich operacji szpiegowskich w USA!”

Chiny mają 72 godziny na zamknięcie konsulatu w Houston! “To centrum chińskich operacji szpiegowskich w USA!”

Rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził, że wydał nakaz zamknięcia chińskiego konsulatu w Houston. Amerykański Departament Stanu tłumaczy tę decyzję agresywnymi i niedopuszczalnymi działaniami Pekinu. Pojawiają się zarzuty o działalność szpiegowską Chin na terenie USA.

Późnym wieczorem czasu lokalnego straż pożarna w Houston została poinformowana o kłębach dymu nad chińskim konsulatem. Okazało się, że Chińczycy palą dokumenty na dziedzińcu tej placówki. Strażacy nie zostali jednak wpuszczeni do środka. Niedługo potem władze w Pekinie poinformowały, że otrzymały z Waszyngtonu nakaz zamknięcia i opuszczenia konsulatu do najbliższego piątku.

Departament Stanu twierdzi, że musiał podjąć natychmiastowe działania dla ochrony intelektualnej własności swoich obywateli. „Stany Zjednoczone nie będą tolerować naruszeń suwerenności i zastraszania naszych obywateli, tak jak nie będziemy tolerować nieuczciwych praktyk handlowych, kradzieży miejsc pracy i innych skandalicznych działań” – napisała w krótkim oświadczeniu rzeczniczka resortu dyplomacji USA Morgan Ortagus.

Amerykański rząd nie wyjaśnił dlaczego nakazał zamkniecie właśnie konsulatu w Houston. Jednak przewodniczący senackiej komisji do spraw wywiadu Marco Rubio stwierdził, że placówka ta stanowi centrum chińskich operacji szpiegowskich na terytorium Stanów Zjednoczonych.

IAR

COMMENTS