HomeUSA

Celowe rozprzestrzenianie koronawirusa będzie traktowane jak terroryzm

Celowe rozprzestrzenianie koronawirusa będzie traktowane jak terroryzm

Osoby, które celowo rozprzestrzeniają koronawirusa, mogą spotkać się z zarzutami karnymi na mocy federalnych przepisów dotyczących zwalczania terroryzmu, donosi Politico. Taką informację przekazał wysoki urzędnik amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

 

W notatce dla szefów Departamentu Sprawiedliwości, kierowników organów ścigania i amerykańskich prokuratorów w całym kraju zastępca prokuratora generalnego Jeffrey Rosen powiedział, że śledczy mogą spotkać przypadki „celowego narażenia i zakażenia ludzi koronawirusem”.

– Ponieważ wydaje się, że koronawirus spełnia ustawową definicję „ czynnika biologicznego ”… takie działania mogą potencjalnie wiązać się z ustawami dotyczącymi zwalczania terroryzmu – napisał Rosen.

– Zagrożenie lub próby użycia koronawirusa jako broni przeciwko Amerykanom nie będą tolerowane, dodał.
Rosen nie powiedział jednak, czy już zgłoszono takie groźby lub celowe narażanie życia innych z pomocą koronawirusa, czy też jego ostrzeżenie ma zapobiegawczy charakter.

Informacja pojawiła się tuż przed tym, jak Senat USA będzie głosował w sprawie przyjęcia olbrzymiego pakietu o wartości 2 bilionów dolarów, który ma pomóc w przezwyciężeniu ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa.

Departament Sprawiedliwości powołał też grupę zadaniową zajmującą się gromadzeniem zapasów i przyjrzy się cenom towarów związanych z walką z groźnym wirusem.
Prokurator generalny Bill Barr mówił podczas odprawy w Białym Domu w poniedziałek, że gromadzenie zapasów takich jak maski będzie ścigane.

Jednak w dyspozycjach wydanych przez Barra i Rosena dzień później stwierdzono, że Departament Zdrowia i Opieki Społecznej formalnie nie określił jeszcze jakie przedmioty związane z ochroną zdrowia administracja chce objąć Ustawą o produkcji obronnej.

Grupa zadaniowa zajmująca się tymi problemami będzie kierowana przez prokuratora Craiga Carpenito z New Jersey.

Red. Kazimierz Sikorski PolskaPress AIP

COMMENTS