HomePOLSKAKujawsko-Pomorskie

Celnicy zatrzymani za pomoc grupie przestępczej

Celnicy zatrzymani za pomoc grupie przestępczej

Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej z Brodnicy. Jej członkowie zajmowali się organizowaniem gier losowych na automatach bez zezwolenia właściwych organów. Wśród zatrzymanych są celnicy z Ciechanowa i Torunia.

Jak informuje prokuratura, grupa działała co najmniej od czerwca 2015 roku do marca 2016 roku m.in. w Brodnicy oraz innych miejscowościach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Na jej czele stał Paweł Ch., lokalny przedsiębiorca z Brodnicy. Członkowie tej grupy zajmowali się urządzaniem i organizowaniem gier losowych na automatach bez zezwolenia właściwych organów.
– Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania wskazuje również na to, że członkowie grupy wręczali korzyści majątkowe Arturowi S. – funkcjonariuszowi Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie. W zamian przekazywał on członkom grupy informacje stanowiące tajemnicę służbową. Dotyczyły one planowanych kontroli funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Ciechanowie w miejscach, gdzie urządzane lub prowadzone były gry losowe na automatach.
Tylko od lipca 2015 roku do 25 listopada 2015 roku Artur S. przyjął od członków zorganizowanej grupy przestępczej łapówki w łącznej wysokości 50 tysięcy złotych – informuje prokuratura. – Informacje o planowanych kontrolach w miejscach, gdzie urządzane lub prowadzone były gry losowe na automatach, członkowie grupy uzyskiwali również od innego urzędnika – Marcina E., starszego specjalisty Służby Celnej pełniącego służbę w Urzędzie Celno-Skarbowym w Toruniu. Ustalenia w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 8 osób, w tym Pawła Ch., który stał na czele grupy przestępczej oraz funkcjonariuszy Urzędu Celnego: Artura S. i Marcina E.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Toruniu, prokurator ogłosił im zarzuty. Paweł Ch. podejrzany jest o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach, a także udzielanie korzyści majątkowych. Pozostali zatrzymani: Bartłomiej Ś., Juliusz S., Maciej S., Tomasz Sz. oraz Łukasz S. podejrzani są o udział w tej grupie oraz o urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach. Dodatkowo Juliusz S. podejrzany jest o wręczenie korzyści majątkowych funkcjonariuszowi Urzędu Celnego w Ciechanowie – Arturowi S.. Pieniądze, w łącznej kwocie 50 tysięcy złotych, otrzymał on na ten cel od podejrzanego Pawła Ch. Zarzut nakłaniania do wręczenia korzyści majątkowej usłyszał również Maciej S.
Funkcjonariuszowi Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie Arturowi S. prokurator zarzucił przyjęcie korzyści majątkowej w łącznej wysokości 50 tysięcy złotych i przekazywanie członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową. Zarzuty przekazywania członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową usłyszał również inny urzędnik – Marcin E. – starszy specjalista Służby Celnej pełniący służbę w Urzędzie Celno-Skarbowym w Toruniu.
Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec szefa grupy Pawła Ch. oraz urzędnika Artura S. Sąd uwzględnił wnioski złożone przez prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na 3 miesiące. – W jednym z magazynów na terenie Brodnicy odnaleziono tysiąc automatów – informuje Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozory policji i poręczenia majątkowe. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

red. aip, Fot. Paweł Relikowski

COMMENTS