20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Była kwatera Adolfa Hitlera – Wilczy Szaniec – ponownie w rękach Lasów Państwowych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wilczy Szaniec, czyli kwatera główna Adolfa Hitlera w lesie gierłoskim w okolicach Kętrzyna w woj. warmińsko-mazurskim ponownie trafiła w ręce Lasów Państwowych. 

W asyście komornika, policji i wynajętej agencji ochroniarskiej wymieniono zamkami w hotelu i restauracji położonej na terenie Wilczego Szańca. Komornik przygotował protokół zajęcia składników majątku i przekazał go właścicielowi, którym są Lasy Państwowe.

W 2012 roku Nadleśnictwo Srokowo zawarło 20-letnią umowę dzierżawy byłej wojennej kwatery Hitlera ze spółką Wilcze Gniazdo. W marcu 2015 roku leśnicy wypowiedzieli jednak tę umowę. Spółka nie płaciła czynszu, nie dokonała zapisanych w umowie dzierżawy remontów i modernizacji „Wilczego Szańca” oraz nie wywiązała się z obowiązku współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które chciało, aby na terenie kwatery Hitlera powstała wystawa ostrzegające przez nazizmem – informują LP.

Jak wyjaśnił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak obiekt będzie najprawdopodobniej prowadzony samodzielnie przez Lasy Państwowe, jednak szczegóły nie są jeszcze znane. – Wilczy Szaniec musi zostać dofinansowany, powinny zostać tam wykonane niezbędne prace. Obiekt nadal będzie atrakcją turystyczną – podkreślił Pietrzak. W najbliższych dniach wstęp na teren historycznego miejsca będzie darmowy.

Wilczy Szaniec to jedna z największych atrakcji Mazur. W latach 1941-1944 w kwaterze przebywał Adolf Hitler. 20 lipca 1944  Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tam nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Jakub Oworuszko AIP, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520